DOLNÁ SÚČA. Stovka účinkujúcich, tristo kilogramov jaterníc a stopäťdesiat kilogramov klobás pripravili v obci na tradičné fašiangové popoludnie. Kedysi sa v tejto obci na fašiangy tancovalo tri dni až kým sa v utorok večer nepochovala basa. „Každá dievka musela tancovať čardáš, aby jej narástli vysoké konope," spomína Agnesa Šedivá z miestneho Klubu dôchodcov. „Teraz sú už konope zakázané, ale voľakedy ich pestovala každá. Z nich sa tkalo plátno, chlapi v súbore majú z neho košele."
Na námestí v Dolnej Súči sa v sobotu 5. marca skoro nedalo pohnúť. Kto chcel prejsť od miesta, kde sa rozrábalo prasiatko ku pódiu s programom alebo pod prístrešok s hotovými zabíjačkovými špecialitami, musel sa predierať pomedzi množstvo ľudí. Domácich dopĺňali ľudia z Trenčína a širokého okolia, ktorí už takmer nemali kde zaparkovať.
Fašiangy v Dolnej Súči prežili svoj deviaty ročník. Ako povedal starosta obce Pavol Kvasnica, akciu zabezpečujú sami finančne, či ľudským potenciálom. „Naše súbory pripravujú každý rok program tri mesiace dopredu, na všetko ostatné už nám potom stačia dva týždne." Prasiatko na zabíjačku tento rok získali za zbožie, ktoré dostali z družstva v Nemšovej a v Súči. Aby boli jaternice a klobásky hotové, pripravovali ich deň vopred.
Okrem šišiek ku fašiangovému pohosteniu v Súči patrí aj špeciálne oškvarkové pálené. „Je to hriata pálenka, do ktorej sa pred tým pridá karamel a na záver oškvarky," povedala Agnesa Šedivá, ktorá si spolu s ďalšími členkami Klubu dôchodcov na tieto fašiangy obliekla bielu košeľu a uviazala červenú pioniersku šatku.
Ich program mal veľký úspech. „Už sme boli všeličím, športovkyne, mažoretky a teraz sme pionierky," povedala. Ich pioniersky sľub obci zožal burácajúci potlesk. Stovku účinkujúcich doplnili domáce dychovky, súbor Latovec, deti z umeleckej školy v Súči a hostia z Hornej Súče súbor Chotár. Fašiangy v Dolnej Súči sa skončia 8. marca zábavou s pochovávaním basy.