Fašiangovalo sa aj v Beckove. Síce bez fašiangového sprievodu masiek, ale zato pri zabíjačkových špecialitách a za streľby z pušiek a samopalov.
BECKOV. Beckovské letné slávnosti majú už za sebou desiatku repríz, zimné sa však konali v sobotu 5. marca po prvý raz. „Rozhodli sme sa priniesť do Beckova tradičnú slovenskú zabíjačku, fašiangový sprievod masiek a spojiť to aj s poznávaním histórie z obdobia druhej svetovej vojny," povedal za organizátorov Mário Estergájoš.
Napokon sa však v Beckove konali slávnosti bez sprievodu, ktorý mali pripraviť deti z miestnej základnej školy. Zaúradovala ale chrípka a z pripravenej akcii nič nebolo. Ostatný program sa však konal podľa plánu a tak nechýbala zabíjačka, ktorej padli za obeť dve prasiatka, množstvo špecialít jaterníc, klobás a ďalších pochúťok. V MY Aréne sa diskutovalo aj na tému fašiangov, ale aj druhej svetovej vojny.
Podľa Estergájša nebola to náhodne zvolená téma. Beckovské slávnosti sa totiž spájajú s históriou, kým letné s dávnymi vekmi rytierskych turnajov a obdobím panovania Stibora na Beckovskom hrade, zimné venovali novšej histórii. „V lete predstavujeme rytierov, v zime vojakov," stručne okomentoval Estergájoš.
Počas soboty členovia dvoch klubov vojenskej histórie Čapajev a Dukliansky priesmyk, ktorým pomohli nadšenci tejto zábavy z Čiech, pripravili tri reprodukcie bitiek medzi partizánmi, Slovenskou armádou a nemeckým Wermachtom. Pridali aj ukážky represii voči civilnému obyvateľstvu, ktoré zásobovalo partizánov jedlom, zbraňami strelivom a ďalšími potrebnými vecami pre život v horách.
Podľa Martina Barana z KVH Čapajev ukážky bojov zostavili zo skutiočných stretov druhej svetovej vojny, ktoré sa odohrali na území Slovenska, kde sa boje odohrali. „Snažíme sa zháňať aj dobové rekvizity, zbrane napríklad pochádzajú z rokov 1941 až 1945. Stále je ale ťažšie sa k nim dostať a zohnať ich," povedal. Atmosféru bojov dotvárali staré vojenské automobily, ktoré prišli ukázať ich majitelia, zberatelia.
Čas medzi bojmi mohli návštevníci vyplniť prechádzkou medzi stánkami jarmočníkov, ktorí ponúkali rôzne remeselnícke výrobky, košíky, tkané koberce, ale aj hračky, cukrovinky a perníky. Pre mlsné jazýčky bola určená aj ďalšia atrakcia, tradičná slovenská zabíjačka. „Je to asi najväčšia zabíjačka na Slovensku, pretože je prichystaná pre asi tritisíc ľudí," odhadol Estergájoš.
Ľudia mohli sledovať priamo na vlastné oči prípravu rôznych typických špecialít. „Prasiatko sme rozobrali, vykostili, kosti a mäso sme dali variť do kapustnice, ostatné mäso sme pomleli na klobásky, vytápame oškvarky zo slaniny," hovorí Marek Čaňo, pre ktorého je mäsiarstvo záľubou. Spoločne s partiou pomocníkov vyrobili ešte tlačenku, fašírky, klobásky, jaternice, ryžové, typické pre tento región, ale aj krvavé, žemľové. Navarili aj za kotol kapustnice. „Každý má svoj recept na kapustnicu, ja viem, čo tam všetko má ísť a potom dochutím podľa seba," povedal Čaňo.
Do centra Beckova sa slávnosti vrátia opäť v lete. Ich súčasťou budú rytierske turnaje, jarmok, vidlomet, s novinkou vidlami pre juniorov, ale aj hudobný festival. Ako sľúbil Estergájoš, vystúpia okrem iných aj Zuzana Smatanová a Tublatanka.