TRENČÍN. V ovzduší nad Trenčínom je opäť nadmerné množstvo tuhých znečisťujúcich látok, ľudia by mali obmedziť cestovanie osobnou automobilovou dopravou či prašné stavebné práce.
"Ku dňu 27. februára 2011 bola na automatickej monitorovacej stanici v Trenčíne 35-krát prekročená 24-hodinová limitná hodnota pre znečisťujúcu látku PM10 - 50 mikrogramov na meter kubický. PM10 dosiahla úroveň 97 mikrogramov na meter kubický," uviedla Erika Kostková z trenčianskeho Krajského úradu životného prostredia.
Krajský úrad životného prostredia preto vyzýva obyvateľov, aby obmedzili cestovanie autami, stavebné práce a vykurovanie domácností tuhými palivami. Mesto Trenčín patrí v súčasnosti do prvej desiatky miest s najväčším počtom prekročení povolených hodnôt PM10 v ovzduší. Sledovaných je pritom 38 monitorovacích staníc na celom Slovensku.
"Na základe analýzy Slovenského hydrometeorologického ústavu vyplýva, že najväčší podiel na znečistení ovzdušia v meste Trenčín má cezhraničný prenos, malé zdroje znečisťovania ovzdušia, najmä vykurovanie domácností tuhými palivami a doprava," informovala Kostková.
Povolený počet prekročení tuhých častíc PM10 v ovzduší je 35-krát za rok, akčný plán na zabezpečenie kvality ovzdušia sa vyhlasuje pri 30. prekročení. "Kvôli cezhraničnému prenosu udelila Európska komisia Trenčínu výnimku. V bežných prípadoch totiž po nedodržaní povoleného počtu prekročení udeľuje sankcie," uviedla Kostková. Automatická monitorovacia stanica pritom v roku 2009 namerala 32 prekročení, v roku 2010 ich bolo až 53.
PM10 sú prachové častice do veľkosti 10 mikrogramov na meter kubický. Zdrojom prachových častíc môžu byť prírodné procesy ako výbuch sopky, lesné požiare. Podiel na ich vzniku má aj ľudská činnosť - spaľovanie tuhých palív, ťažba kameňa a uhlia. Významným zdrojom sú taktiež automobily s dieselovými motormi, ktoré nemajú katalyzátor. Vysoké množstvo prachových častí v ovzduší môže mať nepriaznivé účinky na ľudské zdravie ako je podráždenie horných dýchacích ciest, spojiviek, kašeľ či kýchanie.