V uplynulom roku sa v Trenčianskom kraji začalo s výstavbou 1 481 bytov, medziročne sa ich počet znížil takmer o 44 percent. Dokončených bytov bolo o 378 menej ako v roku 2009. Ľudia najviac kupovali staršie dvojizbové byty.
TRENČÍN. V roku 2010 sa v Trenčianskom kraji začalo s výstavbou 1 481 bytov, medziročne sa ich počet znížil takmer o 44 percent. Pritom z celkového počtu začatých bytov tvorili viac ako 62 percent byty v rodinných domoch. Ako informoval Pavol Arpáš, riaditeľ Pracoviska štatistického úradu v Trenčíne, s najrozsiahlejšou výstavbou začali v dvoch najväčších okresoch kraja. „V Trenčíne začali 396 bytov a v Prievidzi 329 bytov. Naopak, najmenej bytov začali stavať v okresoch Partizánske (77) a Myjava (42)."
Aj dokončených bytov bolo menej
Podľa údajov štatistického úradu sa v priebehu roka 2010 dokončilo 1 687 bytov, o 378 menej ako v roku 2009. „Stavitelia stavali najmä dvojizbové byty, ktorých dokončili 429," povedal Arpáš. Najväčší záujem o dvojizbové byty potvrdili aj zástupcovia realitných kancelárií v Trenčíne.
„Dvojizbové byty sú momentálne ten najlukratívnejší tovar," povedal Vladimír Skalický z realitnej kancelárie InvestHouse. Za najviac predávané v roku 2010 označil Matej Marcinek zo spoločnosti K&B Partners dvojizbové byty s rozlohou od 45 do 60 metrov štvorcových.
„Deväťdesiat percent bytov berú ľudia na úver a mladí sa skôr vmestia so svojím príjmom do ceny staršieho a menšieho bytu, preto aj u nás sa najviac predávali staršie dvojizbové byty," povedal Ľubomír Stopka z DS Reality Group.
Úžitková plocha nových bytov je menšia
Kým podľa štatistík sa v roku 2009 stavali byty s priemernou úžitkovou plochou 141 metrov štvorcových, v roku 2010 sa táto plocha výrazne znížila, na 111 štvorcových metrov. „Najväčšie byty dokončili v okrese Trenčín, kde priemerná obytná plocha bytu dosiahla až 81 metrov štvorcových, najmenšie v okrese Bánovce nad Bebravou, s priemernou obytnou plochou 60 štvorcových metrov," povedal štatistik. Obytná plocha dokončených bytov v Trenčianskom kraji dosiahla celkom 113 606 štvorcových metrov a medziročne sa znížila o viac ako 20tisíc štvorcových metrov.
Novostavby sa nepredávali tak, ako sa očakávalo
Podľa informácií z trenčianskych realitných kancelárií, v roku 2010 bol po nových bytoch menší dopyt.
„Prepad cien v Trenčíne u dvoj-trojizbových bytov bol rádovo okolo 30 percent, novostavby sa cenovo nijako extra nehýbali, ľudia sa preto sústredili na staršie byty," povedal Marcinek z K&B Partners.
Novostavby sa podľa neho nepredávali tak, ako bolo očakávané pred dvoma až troma rokmi, keď sa s výstavbou začalo. Realitná spoločnosť má v ponuke približne 17 projektov novostavieb. Jedným z nich je projekt šiestich obytných domov Trenčianska Riviéra. „V prvých dvoch budovách je predaná viac ako nadpolovičná väčšina. Byty sa postupne predávajú, ale pomalším tempom."
V Žiline sa predávajú byty rýchlejšie
„Nehnuteľnosti sa hýbali aj v minulom roku, krízu sme nepociťovali," povedal realitný maklér DS Reality Group Michal Šváby. „Ponuka bola široká a dopyt vysoký." V porovnaní so Žilinským krajom, kde spoločnosť tiež pôsobí, sa ale v Trenčíne obchod s bytmi hýbal pomalšie. „V Žiline je oveľa väčší záujem o byty ako v Trenčíne. Kým byt v Trenčíne sme predávali od dvoch do ôsmich mesiacov, v Žiline o polovicu menej. Ceny sú pritom vyššie ako v Trenčíne," povedal maklér.