V novomestskom útulku pre opustených a týraných psíkov zapálili sviečky v tvare veľkého srdca ako symbol žiadosti na zrušenie povolania šarhov.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Trojročný Falco, štvorročný Azar, osemmesačný Enry, ale aj Dino, Gaston, Craig, Klára, Daren, Einar a mnoho ďalších štvornohých kamarátov našlo posledné útočisko pred vyhladovaním, týraním a takmer istou smrťou v novomestskom útulku Nádej. Na mnohých jedincov potulujúcich sa bezradne po uliciach však môže čakať iný osud. Odchytia ich šarhovia.
Podujatie, do ktorého sa zapojili všetky útulky na území Slovenska, iniciovala Sloboda zvierat. „Akcia je výzvou na zrušenie povolania šarhu v našej republike, ktoré je pre tento národ dosť dehonestujúce. V našom útulku sme sviečky zapálili aj za psíkov, ktorí celý život prežili na reťazi alebo boli utýraní ľuďmi, či nespravodlivo zastrelení poľovníkmi," povedala vedúca útulku Oľga Áčová.
Povolanie šarhu by podľa nej malo úplne vymiznúť z mapy Slovenska. Hlavnou záchranou pre opustených psíkov by sa mali stať útulky. „Ani karanténky nie sú tým správnym riešením," dodala. Vedúca útulku zároveň priznala, že psy sú premnožené a majitelia ich zanedbávajú alebo úplne ignorujú sterilizácie, či kastrácie. Aj preto v našich uliciach behá čoraz viac psov bez akéhokoľvek majiteľa.
Psy sa stávajú aj obľúbenými darčekmi
Milý a romantický darček v podobe štvornohého miláčika sa častokrát po pár dňoch zmení na nechcenú záťaž a nasleduje množstvo otázok, čo s ním ďalej. Povianočné obdobie však napriek tomu nie je časom, keď do ulíc pribudne najviac opustených psov.
„Najväčší nárast nechcených a zatúlaných psíkov máme pred letnými dovolenkami. Ich majitelia nemajú psov kam dať, cena za hotelové služby sa im zdá vysoká," informovala Áčová. Niektorí majitelia potom psa jednoducho vyhodia na ulicu a zabudnú na to, že ešte pred pár dňami bol ich neodmysliteľným spoločníkom.
Počet psíkov v útulku kolíše, za rok je ich okolo tristo. V súčasnosti je väčší záujem o opustených psov práve v cudzine. „Tam sú rodiny, ktoré vnímajú psa ako spoločníka. Nie ako u nás, že ich chcú ako psov na reťaz na dvor v úlohe strážcu," porovnala vedúca novomestského útulku Nádej, v ktorom v súčasnosti žije päťdesiatjeden psov.
„Psy nie sú v útulkoch zárobkovou činnosťou. Pre väčšinu vedúcich je útulok hobby a robia to popri vlastnom zamestnaní vo voľnom čase. Do Rakúska idú za tú istú cenu, ako aj na Slovensku," odkázala Áčová ľuďom, ktorí sa domnievajú, že predajom psov do Nemecka či Rakúska sa z útulkov stal dobrý zárobkový podnik.
Polovicu psíkov ich majitelia týrajú
Z takmer tristo psíkov, ktorí v uplynulom roku skončili v útulku Nádej, polovicu týrali. Ako povedala, žiaľ, aj naše zákony berú psa skôr ako vec a nie ako spoločníka. Našťastie, týrané zvieratá už nie sú zamlčiavaným faktom. Na Slovensku okrem akcie za zrušenie povolania šarhu prebieha súbežne niekoľko ďalších petícií. „Je to petícia za zákaz držania psa na reťazi. O tomto zákone sa už rokuje aj v parlamente. Ďalšia celoslovenská petícia bojuje za zákaz strieľania psov poľovníkmi," dodala.