Novomestskí bábkoherci spolu so svojimi divákmi vyzbierali na benefičnom predstavení peniaze. Tie venovali deťom zo špeciálnej triedy.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Atmosféru benefičného bábkového predstavenia Ježova koža sprevádzali plač, smiech a uprené pohľady najmladších divákov. Členovia Divadielka Galéria vypredali 6. februára všetky miesta a celý dobrovoľný výťažok z predaja vstupeniek adresovali deťom zo špeciálnej triedy zo Základnej školy na Tematínskej ulici. Za vyzbieraný obnos takmer stoštyridsať eur pôjdu deti na výlet do Bratislavy.
Bábkoherci s radosťou pomáhali deťom
Bábkohercov oslovila pedagogička Lucia Košťálová s nápadom predstaviť sa deťom v rámci benefičnej bábkohry. Pre deti je každý deň spojený s kultúrou sviatkom. Preto sa ich vyučujúca aj týmto spôsobom snažila spestriť ich každodenný život. „Snažíme sa, aby deti mali zážitok. V našej škole je jedna špeciálna trieda, ktorú navštevujú štyria žiaci. Sú v nej deti s telesným postihnutím a žiaci s kombináciou telesného i mentálneho postihnutia,“ uviedla Košťálová.
Bábkoherci z Divadielka Galéria hrajú od roku 2006
Členovia Bábkového súboru Divadielka Galéria hrajú pre najmladších priaznivcov už päť rokov.
„Chceli sme oživiť bábkové divadlo, ktoré má v našom meste veľkú tradíciu. Prvé predstavenie sme odohrali v decembri 2006 pod vedením Bibiany Kincelovej,“ prezradil vedúci súboru, herec a režisér Ivan Radošinský. Ich premiérou bolo predstavenie Šťuka patrí na pekáč.
Členovia súboru čítajú množstvo hier a vyberajú z nich tie najatraktívnejšie, ktoré by deti mohli zaujať a zároveň sa dali technicky zvládnuť. Ježovu kožu nacvičovali približne tri mesiace, príprava kulís začala však už dva mesiace predtým. „V súčasnosti spolupracuje s divadlom aj Igor Rymarenko z Bratislavy, ktorý sa celý život venoval bábkovému divadlu,“ povedal Radošinský.
Divadielko Galéria má takmer tridsať členov
Členovia súboru malého divadielka neoprášili iba život bábok, ale s veľkými úspechmi sa pohybujú aj po činohernej dráhe. Okrem nich pribúdajú aj noví nadšenci bábkoherectva. „Počet členov súboru je pohyblivý. Je nás okolo dvadsaťpäť až tridsať. Niektorí hrajú aj v činohre i bábkovom súbore,“ uviedol Radošinský. Dve najmladšie herečky majú šestnásť rokov, najstarší člen sedemdesiatjeden. Bábky si začali novomestskí herci vyrábať sami.
V nasledujúcom predstavení Adamko v ríši chrobáčikov použijú osemdesiat percent bábok i rekvizít domácej výroby. „Oblečenie pre bábky šijú členky súboru i učiteľka Ivanovská. Kulisy vyrábajú všetci členovia,“ dodal. Obrovským kumštom je aj vedenie bábok a treba sa ho dlhodobo učiť. Výsledný efekt práce bábkoherca záleží od konkrétnej zložitosti pohybu bábky na javisku.