NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Umelecké artefakty Mikuláša Klimčáka majú vo svojich zbierkach a galériách mnohé hlavy štátov. Šesť metrov dlhý a takmer tri roky tkaný gobelín Byzantská misia na Veľkej Morave zdobí Bratislavský hrad, nesmrteľný bájny vták Fénix skrášľuje priestory Národnej rady. Po prezidentoch Putinovi, Havlovi, Novotnom i pápežovi Jánovi Pavlovi II. sa s Klimčákovou tvorbou môžu zoznámiť aj Novomešťania. Výber z jeho diel tu bude vystavený do 31. marca.
Klimčák vystavuje tridsať veľkoplošných obrazov
Autor, je aj uznávaným tvorcom poštových známok, sa predstavuje tridsiatkou veľkoplošných diel. Tým kraľujú monumentálne maľby na plátne Hospodin-Stvoriteľ a jeden z najpútavejších projektov výstavy Apoštoli-Učitelia národov slovanských, ktorý majster vytvoril v roku 1981.
V ňom prostredníctvom mozaiky príbehov približuje životné osudy vierozvestcov Cyrila a Metoda. Na obraze nechýbajú výjavy vyučovania sv. Metoda, vysviacka prvých kňazov, ale aj sv. Metod v žalári, či vyhnanie žiakov slávnych učiteľov Svätoplukom. Osudy Cyrila a Metoda na známom Klimčákovom diele končia smrťou sv. Cyrila v Ríme i skonom sv. Metoda. Výstava však nie je venovaná iba slovanskému dávnoveku, Veľkej Morave, biblickým výjavom a dejinám kresťanstva. Jeho umelecká moderna ožíva v obrazoch Milenci, Slnko života, Za hlasom melódie či v efektnom autorovom Erbe.
Deväťdesiat ročného umelca fascinuje história
Klimčák vytvoril množstvo gobelínov a nástenných kompozícií, textilných koláží, kovových a drevených plastík, vitráží i betónových reliéfov. Po prvý raz vystavoval už v roku 1961. „Veľa som cestoval. Bol som v Egypte, na Balkáne, v bývalom Carihrade. Aj tam som zbieral dojmy. Námety som čerpal aj v knihách, ale i v skutočnosti,“ prezradil Klimčák.
Zamiloval sa však do histórie Veľkej Moravy i slovenskej štátnosti. Jeho snom bolo vždy zviditeľňovať našu históriu prostredníctvom vlastných výtvarných diel. Neinšpirujú ho však iba dávne dejiny Slovanov. Svojimi dielami reaguje aj na aktuálne udalosti. „Nebesami letela kométa, všade o tom informovali. A tak som namaľoval kométu v podobe ženy, ktorá letí vo vesmíre,“ dodal stále aktívny umelec, ktorý je synonymom slovenskej ikonografie.
Predavačov korenia Schuster nezískal
Klimčákove diela sú v umeleckých zbierkach mnohých prezidentov. Ikonu i plastiku venoval prezident Michal Kováč pápežovi Jánovi Pavlovi II. počas jeho oficiálnej návštevy Vatikánu. „Je to výborný pocit. Spomínam si na sovietskeho veľvyslanca, ktorému končila misia na Slovensku. Mohol si vybrať v galérii jedno z mojich diel. Najviac sa mu páčil Jánošík,“ usmial sa Klimčák. O jeho dielo Predavači korenia prejavil obrovský záujem aj bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster. Chcel ho mať vo svojej súkromnej zbierke. Obrazu, ktorý namaľoval v roku 1965, sa však zatiaľ jeho autor vzdať nemieni. „Je vystavený v Piešťanoch a znázorňuje obchodníkov s korením v Ázii,“ povedal.