TRENČÍN. Hoci pôvodným úmyslom cyklu Poznávame Trenčanov bolo predstavovať v trenčianskej knižnici spisovateľov a literátov, za šesť rokov trvania cyklu sa v ňom objavili aj literárne činní herci, farári, športovci, či hudobníci. Vo štvrtok 10. februára k nim pribudol aj tridsaťročný vedec Jozef Drga. Narodil sa v Trenčíne a hviezdy ho začali zaujímať už v detstve.
Vyštudoval astrofyziku na Matematicko – fyzikálnej fakulte v Bratislave a v súčasnosti pôsobí na Katedre fyziky elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity, kde sa venuje výskumu nových materiálov na báze magnetických kvapalín a štúdiu meteorických rojov. Vo svojej prezentácii sa venoval histórii a súčasnosti astronómie v Trenčíne.
„Začiatok astronomickej činnosti sa tu spája s príchodom rehoľného rádu jezuitov do Trenčína v roku 1641, kedy začali budovať kláštor a na ňom mali astronomické observatórium," povedal Drga. Ďalšou zaujímavosťou podľa neho je, že Maximilián Hell, známy slovenský astronóm, podľa ktorého je pomenovaný kráter na Mesiaci, skončil štúdium práve na trenčianskom jezuitskom, terajšom Piaristickom gymnáziu.
Čo sa týka súčasnosti, Drga upozornil na skupinu pozorovateľov meteorov, ktorí sú zaregistrovaní v Medzinárodnej astronomickej únii. „Máme svoje miesto a naše pozorovania posielame do vedeckých centier," povedal. „Vidieť taký prírodný ohňostroj je zábava. Pozorovať chodí skupina desiatich až pätnástich ľudí. Najmladší má 12 a najstarší 60 rokov. Sme nadšenci, ale privítame kohokoľvek, kto sa príde aj keď len raz za čas pozrieť." Meteory pozorujú v Soblahove a pri vrchu Kykula. „Ide najmä o to, že keď je meteorický roj aktívny, je väčšie nebezpečenstvo zrážky družice s meteoritom."
Mladý vedec upozornil aj na hvezdáreň na Gymnáziu Ľudovíta Štúra, o ktorej podľa neho málokto vie. „Tam môžu prísť ľudia každý štvrtok po zotmení. V Trenčíne je v súčasnosti jeden z najväčších ďalekohľadov pre pozorovanie voľným okom na Slovensku, navyše je tam aj CCD kamera, čo je veľmi citlivý digitálny fotoaparát, ktorý dokáže sledovať miliónkrát slabšie objekty ako ľudské oko."