TRENČÍN. Na koordinačnom stredisku Integrovaného záchranného systému v Trenčíne prijali počas minulého roka približne 125-tisíc telefonátov. „Viac ako osemdesiat percent z nich boli neoprávnené hovory," povedal vedúci strediska Miloš Kočan, ktorý to považuje za úspech. „Bolo to menej ako v roku 2009, kedy neoprávnených hovorov bolo cez deväťdesiat percent. Znamená to, že ľudia začínajú byť uvedomelí. Priemer v Európskej únii je 75 percent."
Linku často blokujú deti
Hlavnými zneužívateľmi tiesňovej linky sú podľa vyjadrenia vedúceho strediska deti a tínedžeri. Práve preto pri príležitosti európskeho dňa tiesňového čísla 112 pripravili pre nich na koordinačnom stredisku workshop s riešením modelových situácií a ukážkou zásahu záchranných zložiek. „Chceme im ukázať kedy a ako majú linku využívať, aby sa na jednej strane nebáli a na druhej strane linku zbytočne neblokovali," povedal Kočan. „Niekto iný môže v tom čase pomoc naozaj potrebovať a vďaka zneužívateľom sa jej nedovolá."
Zneužitie linky môže byť trestným činom
Tiesňovú linku však podľa jeho slov zneužívajú aj opilci, neprispôsobiví občania a ľudia, neuvedomujúci si závažnosť svojho konania. „Stáva sa, že sa vyhrážajú uložením bomby, telefonujú len tak pre zábavu, poskytujú nepravdivé informácie o dopravných nehodách, dokonca sme mali nepravdivú informáciu o vražde. To už potom hraničí s trestným činom," povedal vedúci strediska. Zneužitie linky riešia orgány v trestnom konaní. Zvukové záznamy z takýchto hovorov poskytuje stredisko polícii.
Ako povedal krajský policajný hovorca Pavol Kudlička, každé zneužite tiesňového volania polícia rieši individuálne. „Po zistení konkrétneho páchateľa sa zneužitie volania posudzuje buď ako priestupok alebo ako trestný čin. Ak napríklad páchateľ nahlási bombu, ide o trestný čin šírenia poplašnej správy."
Tiesňové číslo 112 pozná iba každý štvrtý človek
Podľa posledných prieskumov pozná číslo tiesňového volania v Európskej únii iba jeden zo štyroch ľudí. „Je to smutné, propagácia 112-tky je preto nutná," povedal Miloš Kočan. Jednou z ciest sú aj workshopy pre deti a mládež. Koordinačné stredisko v Trenčíne ich organizuje približne štyri za rok, pričom pozýva školákov z rôznych kútov kraja. „Niekedy nevedia posúdiť, či je hovor oprávnený. Vtedy je dôležité, aby zavolali. Posúdenie je na profesionálnom operátorovi. Môže ísť napríklad aj len o upozornenie na udalosť, ktorá by mohla vzniknúť."
Dňom európskeho tiesňového čísla 112 je 11. február. Tento rok oslavuje dvadsiate výročie svojho vzniku. Na Slovensku sa do osláv zapojili programom pre deti tri z ôsmich koordinačných stredísk integrovaného záchranného systému.