NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Na pravidelnom stretnutí podjavorinských rodákov oceňovali osobnosti, ktoré zviditeľnili región na Slovensku i za hranicami. Podujatie sa koná každoročne od roku 1997. Titul významná osobnosť Podjavoriny získala Daniela Arbetová, divadelníčka a recitátorka, ktorá od roku 1961 pracovala v ochotníckom divadle a stvárnila desiatky dramatických postáv. Je aj recitátorkou a dlhoročnou účastníčkou festivalu umeleckého prednesu žien Vansovej Lomnička. Ako víťazka krajského kola v Trenčíne už šesťkrát úspešne reprezentovala Nové Mesto v celoslovenskom kole. V roku 2009 a 2010 získala najvyššie ocenenie, keď sa umiestnila v zlatom pásme a získala titul laureát.
Pavol Kamenský, protifašistický bojovník a lekár získal cenu za aktívnu účasť v protifašistickom odboji počas 2. svetovej vojny. Dnes 96-ročný rodený Novomešťan po vypuknutí SNP bojoval v radoch partizánov. Bol členom partizánskej skupiny Jana Žižku. Po potlačení povstania sa stal vojakom Československej zahraničnej armády. V roku 1946 bol vyznamenaný medailou za zásluhy 1. stupňa. Od roku 1968 žije vo Švédsku, kde pôsobil ako uznávaný pediater a primár veľkej detskej kliniky.
Milan Kubík, evanjelický farár a senior väčšinu svojho života prežil v Starej Turej, kde v tamojšom cirkevnom zbore pôsobil v rokoch 1957-2004 celých 47 rokov. Má veľký podiel na vytváraní pokojného konfesionálne tolerantného spolunažívania všetkých občanov mesta bez ohľadu na príslušnosť k cirkevnému spoločenstvu. Významná bola aj jeho spolupráca s mestom na ekumenickom poli.
Jozef Kunc, konštruktér strojov získal cenu za výskumnú a vývojovú činnosť v oblasti strojárstva. V roku 1946 začal pracovať vo Výskumnom ústave mechanizácie a automatizácie v Novom Meste. Pod jeho vedením bolo vyvinutých viac ako dvadsať typov rozličných strojov. K najvýznamnejším patria elektroerozívne hĺbiace stroje, elektrochemické brúsky, presné súradnicové stroje na obrábanie miniatúrnych súčiastok a elektroerozívna drôtová píla s číslicovým riadením. Je autorom a spoluatorom dvoch stoviek vynálezov patentovaných doma i v zahraničí.
Ľudmila Lipková, dlhoročná pedagogička a ekonómka. V roku 2001 sa stala prvou a doteraz jedinou dekankou Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Rodáčka z Moravského Lieskového sa venuje svetovej ekonomike. Je autorkou a spoluatorkou viacerých publikácií a učebných vysokoškolských textov a monografií. V roku 2004 ju menovali za vysokoškolskú profesorku v odbore medzinárodné vzťahy.
Dušan Macejka, hudobný pedagóg a dlhoročný kronikár mesta. Mestskú kroniku vedie a píše od 1. januára 1999 a zachytáva komplexný obraz o živote mesta. Celý svoj život zasvätil zároveň výchove mladých hudobníkov. V rokoch 1959-2003 pôsobil v Ľudovej škole umenia v Novom Meste, kde učil hru na akordeón a key board. Ešte donedávna pokračoval v pedagogickej činnosti v ZUŠ v Čachticiach.
Ľudovít Zámečník, konštruktér, vývojový pracovník a projektant v oblasti atypických sušiarenských zariadení bývalého novomestského podniku Vzduchotechnika. Podieľal sa na vzniku viacstupňového dezintegrátora na sušenie pastovitých materiálov vo Veľkých Bierovciach, na vzniku sušiacej linky na elektrické motory v Novom Meste nad Váhom a na vzniku sušiacich liniek pre automobilový priemysel vo firmách v Kočovciach, Bánovciaciach nad Bebravou a v USA. Jeho zásluhou vzniklo aj odsírovacie zariadenie pre spaľovňu odpadov v Prahe.
Titul kvalitný produkt Podjavoriny získala Vlastivedná monografia Nového Mesta nad Váhom. Ďakovné listy dostali Vladimír Brezinský, Emil Janovic (bývalý dlhoročný dopisovateľ Trenčianskych novín), Viliam Solovič a Anton Tlanda.