TRENČÍN. Vždy sa sčítanie robí v odlišných podmienkach. Podľa toho vyzerajú aj otázky, ktoré sú súčasťou sčítavania ľudu. „Náboženské vyznanie sa zisťovalo až roku 1950, odvtedy nie, preto v minulom sčítaní boli tie informácie veľmi zaujímavé," povedal Marián Horecký, riaditeľ odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR. V súčasných formulároch sú tri nové otázky. „Prvá sa týka takzvaného obvyklého pobytu. U nás platná legislatíva v roku 2001 hovorila o obyvateľstve s trvalým pobytom, dnes sa hovorí o obvyklom pobyte, kedy obyvateľ sa na tomto mieste zdržuje rok a viac. Nová otázka sa týka aj najčastejšie používaného jazyka na verejnosti alebo v domácnosti. Tretí ukazovateľ, ktorý podlieha módnym trendom, sú základné počítačové znalosti," povedal Horecký.
„Už nezisťujeme, či máte chladničku alebo televízor, ale pýtame sa na vybavenie bytu klimatizáciou, čo je v rámci globálneho otepľovania informácia zaujímavá."
Po prvý raz európske sčitovanie
Obyvatelia sa v tomto roku budú sčitovať vo všetkých krajinách Európskej únie, niektoré otázky budú mať rovnaké. „Toto sčítanie je kompromisom medzi povinnosťami z únie a požiadavkami užívateľov zo Slovenska," povedal Marián Horecký. Podľa Ľudmily Benkovičovej to má nesmierny význam. „Niektoré rozhodnutia európskeho parlamentu sú viazané na počty obyvateľov jednotlivých krajín, informácie budú medzinárodne porovnateľné. Zároveň to umožní, by sa všetci obyvatelia únie sčítali iba raz," povedala.
Najdrahšie zo štatistických zisťovaní
Náklady na sčítanie sú rozložené od roku 2008 po koniec roka 2013. „Ide o 30 miliónov eur. V porovnaní s inými krajinami, je však sčítanie na Slovensku jedným z najlacnejších v Európe, na jedného obyvateľa vyjde na 5 eur 66 centov," povedala predsedníčka štatistického úradu. Na prácu sčítacích komisárov je vyčlenených viac ako päť miliónov eur. Výplata pre nich pôjde cez obce a podľa zákona ju majú dostať do 30 dní po skočení výkonu.
Prvé výsledky už na jeseň
Definitívne výsledky v rámci Európskej únie budú známe v roku 2014, prvé predbežné výsledky na Slovensku budú k dispozícii už na jeseň toho roku. Všetky informácie bude úrad uverejňovať na webovej stránke scitanie2011.sk
Sčítanie obyvateľstva má niekoľko tisícročnú tradíciu a na území Slovenska sa v modernej podobe pravidelne robí od roku 1921. Pri príležitosti tohoročného chce štatistický úrad pripraviť stálu expozíciu o histórii sčítania. „Prosíme obyvateľov, ktorí majú akékoľvek exponáty z minulých sčítaní, budeme im vďační, ak ich úradu do stálej expozície poskytnú," povedala Benkovičová. Výstavu by chceli otvoriť v máji.
EVA MIŠOVIČOVÁ