TRENČÍN. Sieť obchodov so syntetickými drogami, ktoré ich ponúkajú ako suveníry alebo darčekové predmety nevhodné na konzumáciu, otvorili po celom Slovensku. V Trenčíne je jeden z crazy shopov v tesnej blízkosti dvoch stredných škôl. Zriaďovateľom škôl je Trenčiansky samosprávny kraj. Vyjadrenie od župana Pavla Sedláčka sme nezískali, pretože bol na rokovaní v Bruseli.
„Mesto Trenčín nemá v tejto veci žiadne kompetencie. Prevádzkovateľ musí iba mestu oznámiť, že otvára obchod a od 6. do 22. h ho môže prevádzkovať bez obmedzenia," konštatovala hovorkyňa Erika Ságová.
Primátor mesta Richard Rybníček vidí iba jednu cestu. „Okamžite tieto „suveníry" zakázať, podobne ako to urobili v ostatných krajinách. Pokúsime sa osloviť Trenčiansky samosprávny kraj na spoluprácu pri kamerovom monitoringu priestoru okolia tohto obchodu. Upozorníme aj riaditeľov okolitých škôl," povedal primátor.
Zákaz prevádzky dvoch crazy shopov chce v čo najkratšom čase dosiahnuť Bratislavský samosprávny kraj. „Takúto záležitosť nehodláme na území župy trpieť. Nie je možné, aby látku zakázanú v mnohých štátoch EÚ sme my tolerovali," povedal župan Pavol Frešo.
Hoci už na jeseň minulého roka expertízy odhalili, že do výrobkov pridávajú mefedrón a syntetické kanabinoidy, látky s účinkami podobnými marihuane či tanečnej droge extáza, ich zákaz uviazol v legislatívnom procese. Polícia a úrady sa môžu na sieť obchodov, ktoré predávajú nové drogy ako suveníry, iba prizerať.
Zbystriť pozornosť by mali aspoň rodičia, upozorňujú odborníci. Väčšina látok zo zatiaľ oficiálne predávaných zmesí pripomína drogy iba nežiadúcimi účinkami. Vrátane takých, ako sú zvracanie, búšenie srdca či úzkosti. „Po užití bylín či práškov s imidžovými názvami ako Tvrdý Míša či Kokolino nastane skôr otrava ako opojenie," varuje riaditeľ Centra drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Ako upozorňuje, ak sa človek smeje alebo má halucinácie, ešte to neznamená, že tá látka je drogou. „Je to len jeden zo znakov otravy," hovorí.
Koľko ľudí sa na Slovensku po požití výrobkov z Crazy Shopov otrávilo, nikto netuší. V Poľsku, kde sieť obchodov na jeseň rozbili, spájali „suveníry" až s 18 úmrtiami a vyše 300 otravami. Väčšina prípadov však ostala nepreukázaná. Ministerstvo zdravotníctva pripravuje novelu zákona, ktorou zakáže aspoň mefedrón a štyri syntetické kanabinoidy. Stihnúť to chcú do leta. Odborníci si však myslia, že tieto látky pravdepodobne veľmi rýchlo nahradí nová generácia chemikálií.
Riaditeľ odboru farmácie ministerstva zdravotníctva Jozef Slaný upozorňuje, že zákazom problém nezmizne. Na trhu už čaká nová generácia drog, ktorých zákaz potrvá rovnako dlho. „Pri každej látke treba dokázať, že spôsobuje závislosť, navyše stačí aj malá zmena v chemickej štruktúre molekuly a už ide o novú látku, ktorá nie je zakázaná," vysvetľuje Slaný.
Chemickí experti sa zhodujú, že vytvoriť novú obdobu drogy nie je problém ani pre študenta strednej školy, ktorého baví chémia.
Autor: mp,ľs