Od nového roka musia obce a mestá zverejňovať zmluvy, ktoré sa týkajú nakladania s verejnými prostriedkami. Ak tak neurobia, zmluva nebude platná. Podľa niektorých starostov ide o zbytočnú byrokraciu a zaťaženie.
REGIÓN. Výhrady k zverejňovaniu zmlúv má aj Združenie miest a obcí Slovenska. Podľa hovorcu ZMOS Michala Kaliňáka ten, kto novelu predkladal, neakceptoval technické, personálne a finančné možnosti samosprávy.
„Mestá a obce považujú novú zákonnú povinnosť za malý krok k transparentnosti, ale o to väčší krok k nárastu digitálnej byrokracie. Súvisí to s obrovským zvyšovaním finančnej a administratívnej náročnosti," hovorí Kaliňák.
Nezmyselná byrokracia
Väčšina oslovených predstaviteľov samospráv nevidí problém v samotnom zverejňovaní zmlúv, ale v spôsobe, ktorý je podľa nich nezmyselne byrokratický. „Viacerí dodávatelia, ktorí nám poskytovali zvýhodnené ceny s týmto spôsobom nesúhlasia. Mal by byť stanovený finančný limit a druhy tovarov či služieb, ktoré sa majú zverejňovať," uviedol za mesto Myjava hovorca Marek Hrin. Finančne ich nová povinnosť zatiaľ nezaťažila, ľudia však majú viac práce a ako povedal Hrin, budú musieť zväčšiť aj webový priestor.
Mesto Trenčianske Teplice začalo so zverejňovaním informácií týkajúcich sa činnosti samosprávy ešte vlani. „Zverejňovanie zmlúv nie je pre nás novinka a nerobí nám to žiaden problém. Čo spôsobuje čiastočné problémy, je povinné zverejňovanie všetkých objednávok a faktúr bez ohľadu na finančný limit. V takejto forme to považujem za byrokraciu, ktorá len pridáva robotu," povedal primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty. Ako však dodal, predpokladá, že vláda v dohľadnej dobe zákon upraví.
Na webe alebo vo vestníku
Zverejniť zmluvy a faktúry uzatvorené po 1. januári musia všetky mestá aj obce. Tie, ktoré majú vlastné webové stránky, zverejňujú dokumenty tam, ostatné obce môžu využiť Obchodný vestník. Podľa starostu obce Nová Bošáca Jána Juriku, nová povinnosť ich zaťažuje, musia to však zvládnuť, nového zamestnanca, ktorý by robil túto prácu, prijať nemôžu. Dokumenty obec zverejní na internete.
Vlastnú webovú stránku má aj obec Ivanovce v Trenčianskom okrese. Ako povedala starostka Mária Hládeková, prijatím zákona im pribudlo veľmi veľa práce. „Máme jednu pracovníčku, ktorá okrem svojej práce, bude musieť zvládnuť ešte aj toto. Samotné zverejnenie informácií vítame, mala by ale byť stanovená finančná hranica, aby sme nemuseli zverejňovať aj faktúry na päť eur," myslí si Hládeková. Podobný názor má aj starosta Moravského Lieskového Ľubomír Miklánek. „Je to zaujímavá myšlienka, snaha zvýšiť informovanosť občanov je v poriadku, ale toto je podľa mňa iba populistický krok. Každý, kto mal doteraz záujem nahliadnuť do faktúr či zmlúv a nejakým spôsobom tak kontrolovať verejné financie, tú možnosť mal priamo na úrade. Ten systém je zbytočne prebyrokratizovaný," konštatuje Miklánek.
Zverejnenie aj bez zákona
Podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka majú občania právo poznať všetky informácie. „Aj keby zverejňovanie zmlúv nebolo dané ako povinnosť, v Trenčíne by sme k tomuto kroku určite a celkom samozrejme pristúpili," hovorí Rybníček."
Mesto Trenčín je schopné zmluvu zverejniť hneď po jej podpise, v prípade auditov môže dôjsť k niekoľkodňovému sklzu. „Postupuje v zmysle zákona s tým, že zmluva nadobúda účinnosť deň po jej zverejnení, ak to nie je v zmluve uvedené inak," vysvetľuje Rybníček. O zvýšených nákladoch sa podľa neho nedá hovoriť. V Trenčíne objednali úpravu webovej stránky mesta v hodnote 330 eur.
Nový zákon v Bánovciach nad Bebravou uvítali, zároveň však pripúšťajú finančné aj personálne zaťaženie. „Musíme kúpiť softvér na spracovanie. Zvýšia sa aj pracovné povinnosti ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu so zmluvami. Musíme prijať človeka, ktorý sa bude venovať len tejto agende," informovala hovorkyňa mesta Ingrid Mozolová. Ako dodala, mestu chýba aj vyhláška, ako majú pri povinnom zverejňovaní postupovať.