TRENČÍN. Siedmy ročník programu mladých filantropov bude mať motto Zanechaj stopu. „Vybrali sme ho z citátu Nechoď tadiaľ, kadiaľ vedie cesta, ale vykroč tam, kde cesty niet a zanechaj stopu," povedala Zuzana Betáková zo skupiny mladých filantropov. Chcú tak vyzvať svojich rovesníkov, aby vymýšľali a písali projekty z oblasti športu, kultúry, vzdelávania, či životného prostredia. Projekty by mali pomôcť v prevencii kriminality.
Úspešné projekty môžu podporiť sumou do výšky dvesto eur. Ako povedal Norbert Jiroš, člen skupiny filantropov, peniaze môžu poskytnúť na nákup materiálu a úhradu služieb spojených s realizáciou projektu, na odmeny lektorom a cestovné, pričom sa nemyslia náklady na pohonné hmoty, ani taxislužby. Nemôže ísť o mzdy zamestnancov a realizátorov projektu, ubytovanie, ani o stravu a občerstvenie.
O podporu sa môžu uchádzať neformálne skupiny z trenčianskeho regiónu, ktoré nie sú zriadené štátom, mladí ľudia vo veku 18 do 30 rokov. „Uchádzačmi nemôžu byť politické hnutia a organizácie zriadené štátom. Výnimkou sú centrá voľného času, múzeá, galérie a knižnice, ktoré sa o peňažnú podporu uchádzať môžu," povedala ďalšia členka skupiny Patrícia Chorvátová.
Projekty musia žiadatelia odkonzultovať mailom, telefonicky alebo osobne v kancelárii Trenčianskej nadácie. Posledný termín podania projektu je 4. marca do 15. hodiny. Podrobné informácie o grantovom kole nájdu žiadatelia na webstránke nadácie.
Program Mladí filantropi realizujú na Slovensku viaceré komunitné nadácie. Ide o mladých dobrovoľníkov vo veku od 16 do 25 rokov. V rámci aktivít Trenčianskej nadácie administrujú svoj vlastný grantový program určený ostatným mladým ľuďom v komunite. Študenti stredných a vysokých škôl sa takto zapájajú do života vo svojom regióne, môžu v ňom ovplyvňovať drobné i rozsiahlejšie zmeny a pomáhať aktívnym skupinám občanov pri ich snažení.
Siedmy ročník v Trenčíne je výnimočný dosiaľ najväčším počtom zapojených mladých ľudí. „Pracujeme s nimi od jesene minulého roka, v septembri sa ich prihlásilo tridsať," povedala koordinátorka programu Danka Adamusová. „Absolvovali niekoľko tréningov, aby sa čo najviac dozvedeli o tom, ako sa vyhlasuje grantové kolo a získali všetky zručnosti grantového procesu. Aktívnych ich zostalo 18, čo je v porovnaní so všetkými predošlými ročníkmi rekord."