TRENČÍN. Druhý cestný most, ktorý Trenčanom sľubovali jeho primátori i vlády, je zatiaľ len na papieri. Od roku 2005 mal začiatok výstavby už niekoľko istých termínov. Začiatok výstavby avizovaný na jar 2011 už vyzeral nádejne, investor Slovenská správa ciest vyhlásil vlani výberové konanie na zhotoviteľa stavby.
Tender však zrušil pre chyby Úrad pre verejné obstarávanie. Vytýkal iné podmienky vo vestníku európskom a iné vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie a požiadavku doložiť potvrdenie poistenia zodpovednosti za škody označil za diskriminujúcu.
Výstavbu sa snažilo urýchliť aj mesto a hoci nebolo investorom stavby, dalo vypracovať projektovú dokumentáciu za viac ako jeden a pol milióna eur a vydalo stavebné povolenie.
Novú súťaž ešte len pripravujú
Podľa informácií Ivety Fedorovej zo Slovenskej správy ciest, v súčasnosti pripravujú podklady pre novú súťaž, termín vyhlásenia verejného obstarávania ešte nie je známy. Ako však povedala, investor akceptuje vyhotovenú projektovú dokumentáciu a bude podľa nej postupovať.
Intenzívnu dopravu tak bude musieť zvládať zatiaľ jediný cestný most cez Váh. Denne po ňom prejde do 30-tisíc áut. Správca mostu Slovenská správa ciest si dala zmerať, aká je dopravnú zaťažiteľnosť, jej výsledky budú známe tento mesiac. Vysoká dopravná intenzita podstatne neovplyvňuje podľa Fedorovej stav mostu, o tom rozhoduje pravidelná údržba a opravy. „Každoročne robíme prehliadky mostov a aj trenčianskeho cestného mosta, údržba sa robí pravidelne, najnutnejšie opravy podľa potreby," povedala.
Most je na piatom mieste zo sedemstupňovej kategorizácie
Podľa statika a projektanta mostov Jaroslava Repu ak bude most opakovane vystavený veľkej intenzite dopravy, môže dôjsť k poškodeniu niektorých častí. Na určenie stavu treba urobiť diagnostiku. Tá sa robí odhadom, statickým prepočtom, ale najlepšie o situácii vypovie skúška zaťažiteľnosti. „Tú by si však musel niekto zaplatiť. Stojí do dvadsaťtisíc eur," hovorí Repa.
Fedorová skonštatovala, že diagnostiku mosta v ostatnom čase síce nerobili, jeho stav však hodnotia ako zlý. Podľa sedemstupňovej kategorizácie stavebno-technického stavu ho zaraďujú na piate miesto, pričom siedmy stupeň už znamená havarijný stav.
Kým však nebude nový most, o rekonštrukcii nemôžu uvažovať. Vyžiadala by si totiž odstavenie dopravy cez most a pri neexistencii ďalšieho premostenia Váhu, by to spôsobilo dopravný chaos.
Problémy sú s ložiskami a diletačnými závermi
Repa sa ale neobáva náhleho zatvorenia mostu pre jeho stav. „Most akútne nepotrebuje rekonštrukciu, nemá podstatné poruchy, sú to bežné problémy s ložiskami a dilatačnými závermi. Tie trpia pri enormnej záťaži," povedal Repa.
O výstavbe nového mosta by mal vo februári rokovať primátor Richard Rybníček s ministrom dopravy Jánom Figeľom. Rybníček však verí jeho slovám, že by sa niekedy v priebehu tohto roka mala situácia definitívne vyriešiť a mohlo by sa začať s výstavbou mosta. „Viac informácií budem mať po stretnutí." Ako dodáva, ani dopravnú situáciu v meste nemá mesto šancu vyriešiť bez pomoci štátu.
Most by mal stáť cca 80 miliónov eur, štát plánuje prostriedky získať z eurofondov. Projekt je zaradený v zásobníku vlády na čerpanie prostriedkov z EÚ.