Ján Hanušin zostavil ďalšiu publikáciu s dobovými pohľadnicami. Po Trenčíne a mestách Stredného Považia predstavil Trenčianske Teplice na starých pohľadniciach.
TRENČÍN. Trenčiansky zberateľ pohľadníc Ján Hanušin (57) vlastní unikátnu zbierku starých pohľadníc. Sú na nich mestá Trenčianskeho kraja z konca 19. storočia a celého 20. storočia.
V roku 2004 vydal prvú knihu Trenčín na starých pohľadniciach. Táto kniha aj po siedmich rokoch od svojho prvého vydania patrila k najvyhľadávanejším knihám počas Vianoc v našom krajskom meste. Po veľkom úspechu publikácie, ktorá ponúkla historické pohľady na staré zákutia Trenčína, pokračuje Hanušin vo svojej činnosti ďalej. V edícií Na starých pohľadniciach vydal ďalšie dve publikácie. Zábery zo Stredného Považia na starých pohľadniciach zostavil v roku 2008.
Mapuje architektonické dejiny nášho regiónu
Zatiaľ posledná Hanušinova kniha zachytáva Trenčianske Teplice na starých pohľadniciach. Keďže sa kúpeľné mesto môže popýšiť obrovským množstvo vydaných pohľadníc, vybrať pre autora stopäťdesiat zberateľských skvostov nebolo problémom.
„Výborná poloha kúpeľov a množstvo meniacich sa pacientov boli príčinou obrovskej produkcie pohľadníc. Už do roku 1945 sa dá odhadnúť vydanie 3000 až 4000 pohľadníc Trenčianskych Teplíc,“ vysvetľuje Hanušin. Niektoré pohľadnice pochádzajú dokonca od zahraničných vydavateľov. Najnovšia Hanušinova kniha ponúka množstvo nostalgických spomienok. Najstarším záberom je fotka námestia z roku 1888 pochádzajúca z ateliéru Maxa Sterna, unikátnymi sú aj celkové pohľady na kúpele z rokov 1896 či 1897. Publikácia mapuje historický vývoj exteriérov, ale aj interiérov takmer všetkých architektonických skvostov mestečka.
Autor začal zbierať pohľadnice už v roku 1965
Nechýbajú v nej pohľadnice zachytávajúce najznámejšie vily, penzióny, bazény, ulice, kolonádu či populárnu Baračku najmä zábermi zo začiatku minulého storočia a z medzivojnového obdobia. Publikované pohľadnice dopĺňa aj množstvo textového materiálu. Tie podrobnejšie dokumentujú vznik, vývoj, či zaujímavé osudy architektonických objektov, z ktorých mnohé dnes už neexistujú a nahradili ich novšie stavby. Obdivuhodnú zbierku začal Ján Hanušin budovať už počas školských čias. „Pohľadnice som začal zbierať v roku 1965, keď som bol šiestak. Vtedy som vyhľadával najmä moderné farebné pohľadnice z celého sveta. Až neskôr som prešiel najskôr na staré pohľadnice z Trenčína, potom celého trenčianskeho regiónu i Slovenska,“ zaspomínal si.
Medzi najvzácnejšie pohľadnice radí tie, ktoré boli vydané pred rokom 1895. „Každá pohľadnica vydaná pred týmto rokom je raritou. Nezbieram však iba staré pohľadnice, ale aj moderné z Čiech i Slovenska,“ prezradil Hanušin, ktorý je geografom.
Prvými boli staré pohľadnice z Trenčína
Prvá knižka Jána Hanušina obsahujúca najstaršie pohľadnice Trenčína bola základom pre vznik celoslovenskej edície Na starých pohľadniciach, ktorá má dnes už v podobe Trenčianskych Teplíc pätnáste pokračovanie. Okrem spomínaných kníh sú v rovnakom grafickom stvárnení spracované aj Levice, Nitra, Trnava, Bratislava, Žilina i ďalšie mestá a regióny. „Tento typ publikácií je vo svete známy už dávno. Vo Francúzsku vychádzali takéto knihy už v sedemdesiatych rokoch. Trenčínom na starých pohľadniciach sa založila tradícia slovenskej série,“ pokračoval autor.
Staré pohľadnice získava väčšinou na zberateľských burzách, v minulosti aj prostredníctvom inzercie. Srdcovou záležitosťou známeho zberateľa sú najmä úlovky z jeho rodného Trenčína. „Ale poteší každá pohľadnica,“ nezaprie v sebe dušu skutočného zberateľa.