TRENČÍN. Prístup k absolventskej praxi bude v novom roku ťažší. „Prestalo platiť krízové nariadenie, podľa ktorého mohli absolventi vykonávať prax ihneď po zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie," povedala Monika Zadubanová z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne. „Od 1. januára 2011 musí byť absolvent v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace."
Ďalšou novinkou je stanovenie najnižšej časovej hranice. Do decembra minulého roka mohli firmy brať na prax absolventov aj len na jeden mesiac. Novela zákona o službách v zamestnanosti však hovorí o minimálne troch mesiacoch. „Obdobie kratšie ako tri mesiace nepovažujeme za efektívne z hľadiska dostatočného získania skúseností i vynaloženia finančných prostriedkov," povedala Andrea Devanová z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Absolventská prax umožňuje mladým ľuďom po ukončení strednej alebo vysokej školy získať bez finančných nákladov praktické zručnosti a skúsenosti u niektorého zo zamestnávateľov. Ich povinnosťou je odpracovať dvadsať hodín týždenne, za čo dostávajú od úradu práce peniaze vo výške životného minima. Trvanie absolventskej praxe je najviac šesť mesiacov bez možnosti predlžovania alebo opakovania.
Na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny v Novom Meste nad Váhom evidujú 32 žiadostí o prax od absolventov a 27 od zamestnávateľov. „V súčasnosti u nás vykonáva absolventskú prax 110 absolventov, v okrese Nové Mesto nad Váhom 81 a v Myjave 29," povedal riaditeľ úradu Ivan Sadovský.
Podľa informácií Moniky Zadubanovej z trenčianskeho úradu práce, majú na absolventskej praxi 71 mladých ľudí. „Záujem zo strany absolventov a zamestnávateľov je vysoký. Absolventov do značnej miery motivuje aj finančný príspevok na absolventskú prax, ktorý je vo výške životného minima - v súčasnej dobe 185,38 eur," povedala Zadubanová.