Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Každá maličkosť je obrovským úspechom

Tibor Gavenda (38) nastúpil do Centra sociálnych služieb DEMY v Trenčíne v roku 1996. O tri roky sa stal jeho riaditeľom. V rozhovore prezradil, čo je pre neho v práci s postihnutými deťmi dôležité.

Tibor Gavenda si nevie svoj život predstaviť bez ľudí z Demy.Tibor Gavenda si nevie svoj život predstaviť bez ľudí z Demy. (Zdroj: ARCHÍV DEMY)

Muž vychovávateľ je v oblasti sociálnej práce skôr výnimkou. Tibor Gavenda (38) nastúpil do Centra sociálnych služieb DEMY v Trenčíne v júli 1996 ako vychovávateľ. Od 15. februára 1999 je riaditeľom tohto zariadenia. V rozhovore prezradil, čo je pre neho v práci s postihnutými deťmi dôležité.

Prečo ste sa stali vychovávateľom v Demy?

Mojou túžbou bolo pracovať s deťmi. Vyštudoval som špeciálnu pedagogiku a chcel som sa zamerať na deti z detských domovov. Ale počas prvého ročníka sme mali vykonávať prax a v blízkom okolí som našiel Demy. Tu som prežil jeden z najkrajších týždňov svojho doterajšieho života ako praktikant. Bolo rozhodnuté, budem pracovať s postihnutými deťmi.

Zdalo by sa, že ten týždeň musel byť veľmi ťažký a vy hovoríte, že bol pre vás najkrajší?


Na moje vlastné prekvapenie som nesledoval, aké má dieťa postihnutie. Akonáhle som prišiel do tej skupiny, práca ma úplne pohltila. Úžasný bol pocit bezprostrednosti detí. V dnešnom svete nie je časté, aby boli ľudia úprimní. No tieto deti svoje pocity do ničoho nezaobaľujú. Okamžite viete, na čom ste a to je úžasné. Dali celkom iný rozmer môjmu životu. Inšpirujú ma v práci aj v osobnom živote. Beriem život úplne inak ako predtým.

Ako funguje vaše zariadenie?

Máme dva druhy pobytov. Ambulantný, keď k nám ráno dieťa rodičia dovedú a po štyroch alebo ôsmich hodinách si poň prídu. A potom máme týždenný pobyt od pondelka do piatku.

Čo musia rodičia urobiť, aby mohli ku vám dieťa vodiť?

Podľa zákona o sociálnych službách si k nám dávajú žiadosť o uzavretie zmluvy, ktorej súčasťou musí byť rozhodnutie o odkázanosti. Väčšinou sa prídu ku nám informovať, ako postupovať. Systém je nastavený druhý rok a je dosť zložitý.

Môžete vysvetliť, čo znamená stupeň odkázanosti?

Na to, aby mohlo byť dieťa prijaté do domova sociálnych služieb, musí byť v určitom stupni odkázanosti. Nám chodia posudky len s najvyšším stupňom. Momentálne sme zadefinovaní ako zariadenie pre ľudí s kombinovanými a ťažkými druhmi postihnutia. Rodičia detí s ľahšími typmi postihnutia využívajú skôr služby neverejných poskytovateľov, denných stacionárov a podobne.

Pred tým, ako vám je dieťa zverené, komunikujete s rodinou?

Musíme sa porozprávať o individuálnych potrebách dieťaťa. Povieme, čo poskytujeme a čo nie, aby nedochádzalo k zbytočným nedorozumeniam. Robíme viac návštev a stretnutí, lebo od vydania posudku po umiestnenie dieťaťa v zariadení prejde dlhý čas, niekedy sú to roky.

Sú stanovené vekové hranice vašich klientov?

Vo väčšine prípadov si chcú rodičia do troch rokov užiť rodičovskú dovolenku, takže mladšie dieťa ako tri roky sme tu ani nemali. A čo sa týka hornej hranice, sme zariadenie pre deti do 25 rokov. Mladí ľudia môžu u nás zostať aj dlhšie, ak majú žiadosť v zariadení pre dospelých. Ukončiť klientovi pobyt pri príležitosti jeho 25. narodenín sa mi zdá vulgárne.

SkryťVypnúť reklamu

Preto máme v domácom poriadku klauzulu, že môže zostať aj dlhšie, pokiaľ čaká na poradie v inom zariadení pre dospelých. Keďže zariadenia pre dospelých sú preplnené a poradovníky sú strašne dlhé, kolobeh v našom zariadení je dosť malý. Chceme toto vyriešiť prístavbou zariadenia, kde rozšírime kapacitu a časť vyčleníme pre dospelých ľudí tak, aby sme aspoň časti mohli vyhovieť a nemuseli s nimi ukončovať ten pobyt.

Čo deti u vás robia? Ako vyzerá ich deň?

Každé dieťa u nás má vypracovaný individuálny program rozvoja osobnosti, má stanovené ciele, ktoré sa v priebehu roka snažíme plniť. V doobedňajšom čase sú to rôzne činnosti, rady kreslia, pričom rozvíjajú grafomotoriku, jemnú a hrubú motoriku. Veľkú časť našej práce venujeme liečebnej rehabilitácii alebo hydroterapii. Preto sme stavali bazén.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa detí máme s telesnými postihnutiami a rehabilitácia má dôležité miesto. Popri tom rozvíjame sebaobslužné činnosti, aby čo najviac samostatne jedli, aby pri obliekaní spolupracovali, ak nie je možné, aby sa obliekli samé. To sú schopnosti do života a nadstavbou je vzdelávanie, poznávanie farieb, logopedická starostlivosť, rozvoj pamäti, je toho veľa.

Kedy cítite, že vaša práca má zmysel?


Keď príde dieťa prvýkrát do Demy, plače celá rodina. Za dva, za tri dni, keď prídu poň a ono má úsmev na tvári, nechcú veriť a pýtajú sa, ako ste to dokázali. To sú pre mnohých ľudí veci bežné a možno by sa čudovali, že toto dokáže u nejakého riaditeľa vyvolať emócie. Ale v oblasti starostlivosti o postihnutých ľudí a špeciálne o postihnuté deti je každá jedna maličkosť obrovským úspechom.

SkryťVypnúť reklamu

Ak u vás klienti prežijú taký dlhý čas, je ťažké sa s nimi rozísť.

Niektorí sú tu celých dvadsať rokov, čo Demy existuje. Aj zamestnancov máme takých. Preto je pre mňa vybudovanie prístavby nielen profesionálnym, ale aj osobným cieľom. Napriek tomu, že všetky deti majú svoje rodiny, počas tých dní, týždňov, mesiacov a rokov, ktoré tu strávia, stávajú sa členmi našej veľkej rodiny Demy.

Navyše, u postihnutých ľudí nie je presúvanie zo zariadenia do zariadenia vhodné ani po psychickej stránke. Dôvera medzi nami a ich rodinami sa buduje, nevznikne zo dňa na deň. Malo by sa to pretrhnúť len tým, že ich dieťa dovŕši vek 25 rokov? Nezdá sa mi to celkom vhodné. Je mi jasné, že keď rozšírime kapacitu o 27 miest, nevyriešime všetky bolesti sociálnych služieb, ale pomôžeme aspoň časti. Naši klienti tu môcť zostať, na druhej strane sa otvoria dvere pre tých, ktorí už dlhú dobu čakajú v poradovníku.

Kedy by sa malo so stavbou začať a kedy je v pláne jej dokončenie?


Podľa zmluvy, ktorá bola podpísaná, by sa výstavba mala začať v apríli budúceho roka. Plánované dokončenie v závere roka 2012. Ale bazén sme mali stavať tri mesiace a stavali sme ho rok aj tri mesiace, takže sme pripravení na všetko možné. Dôležité je, aby sa začalo a dokončilo, či to bude trvať rok a pol alebo dva a pol roka.

Sú dni, keď si poviete, že by ste radšej robili niečo iné?

Práca s postihnutým dieťaťom je vždy iná. Aj my sa každý deň zobudíme v inej nálade, tak ako to dieťa. Keď sa niečo nepodarí, to nás nemôže zlomiť, skôr by nás to malo vyburcovať. Pre toto som nikdy nerozmýšľal nad inou prácou. Skôr vtedy, keď je veľa administratívnej práce.

Prekonávame veľmi zložité obdobie. Po prvýkrát za celé pôsobenie bojujeme a hľadáme spôsoby ako vyfinancovať aj základné veci. Veľmi dôležitá je komunikácia s Trenčianskym samosprávnym krajom, ale beriem to tak, ako to je, ide o celospoločenský problém. To ma niekedy dobehne a poviem si, že už zajtra neprídem do roboty. Vzdám sa na úrade funkcie a vrátim sa naspäť na oddelenie. Nikdy však nie kvôli deťom alebo preto, že sa niečo nepodarí.

Vrátili by ste sa späť na oddelenie?


Na skupinu, kde som pôsobil ako vychovávateľ. Aj teraz nevydržím dlho sedieť, vyhodnocovať tabuľky a kontrolovať, či sme už v rozpočte všetko minuli, lebo potrebujem zaplatiť elektrinu alebo plyn. Keď mi je najhoršie, zdvihnem sa a prejdem si celé zariadenie, pristavím sa v každej skupine a niekedy sa aj snažím zapojiť do činnosti. Demy sa stalo súčasťou môjho života a neviem si svoj život predstaviť bez Demy.

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 3. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 4. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 5. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 6. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 7. Dôležitosť duševnej pohody
 8. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 1. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 3. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 4. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 5. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 6. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 13 767
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 324
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 244
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 941
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 931
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 705
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 085
 8. Dôležitosť duševnej pohody 4 842

Blogy SME

 1. Martina Paulenová: Sama na samote
 2. Robert Puk: Komu ukradol parkovaciu politiku v Bratislave kandidát na primátora Bratislavy Rudolf Kusý?
 3. Ján Marton: Vlčanova politická tragédia sa dokonala na technickom oleji v PL krmivách.
 4. Denisa Tomíková: Nie je vodič ako vodič
 5. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru!
 6. Eva Gallova: Vtipy, tipy, frky
 7. Marek Kytka: Skvelý Slafkovský, ukážkový gól Tomáša Tatara, či hviezdne duo večera Nečas s Burnsom
 8. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (I.)
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 691
 2. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 326
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 4 327
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 055
 5. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 3 959
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 765
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 2 966
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 756
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Ilustračná fotografia.

Dôvodom pozastavenia plánovaných operácií je zhoršená epidemická situácia.


TASR 13 h
Alexander Károlyi (vpravo) preberá medailu od Jozefa Škultétyho.

Károlyi sa s Dubčekom stretol osobne niekoľkokrát.


13 h

60-ročný muž sadol do auta poriadne opitý.


SITA 17 h
Ilustračné foto

Uplynulý týždeň sa 35 policajtov železničnej polície a päť dopravných policajtov zapojili na území Trenčianskeho kraja do akcie Týždeň bezpečnosti na železnici organizovanej Európskou asociáciou železničných polícií RAILPOL.


SITA 18 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Martina Paulenová: Sama na samote
 2. Robert Puk: Komu ukradol parkovaciu politiku v Bratislave kandidát na primátora Bratislavy Rudolf Kusý?
 3. Ján Marton: Vlčanova politická tragédia sa dokonala na technickom oleji v PL krmivách.
 4. Denisa Tomíková: Nie je vodič ako vodič
 5. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru!
 6. Eva Gallova: Vtipy, tipy, frky
 7. Marek Kytka: Skvelý Slafkovský, ukážkový gól Tomáša Tatara, či hviezdne duo večera Nečas s Burnsom
 8. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (I.)
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 691
 2. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 326
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 4 327
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 055
 5. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 3 959
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 765
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 2 966
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 756
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu