NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Práca starých kulinárskych majstrov, ktorí tradíciu vizovického cesta založili v moravských Vizoviciach na prelome 19. a 20. storočia, má tak svojich pokračovateľov.
Cesto sa premenilo na Ježiška i pannu Máriu
Vizovické figúrky, ktoré pred stovkou rokov nahrádzali deťom z chudobnejších rodín hračky a boli zároveň obľúbenými vianočnými ozdobami, sa stali na niekoľko hodín súťažným artiklom. „Figúrky sme vyrábali dva týždne. Inšpiráciu sme čerpali z kníh, kde sme našli obrázky rozličných betlehemov," prezradil víťazný tým, ktorý vyrobil najpútavejší betlehem. Pre trojicu víťaziek Denisu Hudcovskú (15), Simonu Ferancovú (14) a Karin Mičovú (15) bol výtvarným materiálom kilogram hladkej múky premiesený so soľou, vodou a octom.
Betlehemské figúrky napokon víťazky farebne zdokonalili temperovými farbami. „Každá z nás zhotovila niekoľko figúrok. V našom betleheme je šesť postavičiek, okrem malého Ježiška, kráľa, Panny Márie nechýbajú ani anjeli, kométy a niekoľko zvieratiek," usmiala sa Karin. Miniatúrna betlehemská maštaľ má strechu pokrytú nalepenou slamou.
Novým motívom súťaže sa stal betlehem
Súťaž v príprave ozdôb z vizovického cesta má dlhoročnú tradíciu. „Zmenili sme iba motív. Stal sa ním betlehem. Okrem rekordného dreveného, ktorý je na námestí a dvoch nádherných v Podjavorinskom múzeu začali v našom meste vznikať aj betlehemy z vizovického cesta," prezradila organizátorka súťaže Erika Zelenayová.
Priekopníčkou betlehemov z vizovického cesta v Novom Meste je hudobníčka Eliška Magálová, ktorá svoje diela predstavuje aj na výstavách. „Niektoré družstvá vyrobili plošné betlehemy. Väčšina sa však venovala tvorbe trojrozmerných figúrok. To bolo omnoho náročnejšie," konštatovala Zelenayová. Základom úspechu víťaziek bol cit v prstoch, ktorými dokázali vymodelovať na drobných figúrkach aj miniatúrne detaily v symbióze s kvalitne pripraveným cestom.
Podľa šéfky podujatia sa musí cesto dobre spracovať a vyvalkať do hladka, aby v ňom nezostali hrudky soli. Na farbenie postavičiek využili súťažiace aj rôznofarebné druhy pudingov. „Figúrky z vizovického cesta vydržia niekoľko rokov a nerozdrobia sa. Je vhodné ich nalakovať lodným lakom. Samozrejme, jesť sa nesmú. Je to iba ozdoba," dodala Zelenayová.