TRENČÍN. Trenčianski poslanci na prvom pracovnom rokovaní schválili možnosť čerpať kontokorentný úver z pôvodných troch na štyri milióny eur. Dôvodom je zlá finančná situácia mesta a primátor si touto možnosťou zabezpečuje manévrovací priestor pri rokovaniach s veriteľmi o splátkových kalendároch.
Rybníček upozorňuje, že v prípade úveru nejde o zvyšovanie zadĺženosti mesta.„Je to iba zvýšenie v rámci už vzatého úveru a tento krok znamená, že mesto má lepšiu vyjednávaciu pozíciu pri rokovaniach s veriteľmi, v prípade, ak by niektorí radikálne trvali na splácaní záväzkov. Až vtedy by sme ho použili, zatiaľ ho nebudeme čerpať," objasnil.
Mesto eviduje niekoľkomiliónové krátkodobé aj dlhodobé záväzky
Nesplatených faktúr je cez desať miliónov eur, dlhodobých záväzkov vo forme splátok úverov je takmer 24 miliónov. Celková zadĺženosť je cez 38 miliónov eur, pričom finančných prostriedkov, s ktorými môže mesto voľne disponovať je necelých 700-tisíc.
Podľa primátora mesto hľadá zdroje, platí iba nutné výdavky, o desať až dvadsať dní budú meškať výplaty zamestnancom. Rokuje s veriteľmi o splátkových kalendároch, aby predišiel vyhláseniu nútenej správy. Tá hrozí, ak by začali viacerí veritelia požadovať naraz svoje peniaze.
Príčinu zlej finančnej situácie vidí primátor okrem platieb niektorým firmám v posledných dňoch riadenia mesta bývalým vedením aj v nereálne naplánovaných kapitálových príjmoch mesta. „Výdavky mesta boli až desaťnásobne vyššie ako bol skutočný príjem. Ten bol naplánovaný nereálne. Peniaze neprišli a neprídu a tak musíme pristúpiť k opatreniam," zhodnotil Rybníček
Mesto si dáva vyhotoviť tri audity, ekonomický, procesný aj právny. Primátor sľubuje, že preverí každú zmluvu z hľadiska je výhodnosti, faktúry, či boli aj za peniaze uskutočnené reálne výkony a „posvieti si" na efektivitu prenájmov mestského majetku. „Musíme začať veľmi tvrdým spôsobom šetriť nebude to jednoduché, ale budeme to musieť zvládnuť."
Poslanci menili aj programový rozpočet
Odstránili záväzok do konca roka splatiť kontokorentný úver. „My na to teraz nemáme, lebo nemáme cashové peniaze. Zmenou rozpočtu budeme mať vyrovnaný rozpočet," povedal primátor. Kontrolórka mesta Libuša Zigová poslancov upozornila, že takéto zmeny v rozpočte malo postupne schvaľovať ešte bývalé zastupiteľstvo a že ide o porušenie zákona o rozpočtových pravidlách. „Schvaľovalo sa to však preto, aby rozpočet nebol schodkový," povedala.
Podľa nej je súčasná katastrofálna finančná situácia na účtoch je záležitosťou posledných týždňov, kedy mesto uhrádzalo výdavky, ktoré neboli kryté príjmami a v rozpočte. Sama ako uviedla kontrolovať finančnú situáciu nemohla, aby na problémy upozornila. Jej kompetencie ju oprávňujú na kontrolu podľa plánu a po uzatvorení účtovného roka. Zmeniť to mohli poslanci, ak by ju kontrolou poverili. Na schválenie takéhoto návrhu by však pravdepodobne pri bývalom politickom zložení mestského parlamentu nebola vôľa.
Na zasadnutí sa poslanci nezaoberali platom primátora a ani rozpočtom na rok 2011. Do nového roku tak mesto Trenčín vstúpilo s rozpočtovým provizóriom.