TRENČÍN. V auguste 2007 ukončili s výrobou v Trenčíne po tom, čo zanikli i pridružené odevné závody v Hlohovci, Skalici, Novom Meste nad Váhom, Tornali, ako aj ďalšie na Slovensku.
Ako spomína František Kordík, bývalý učeň a pracovník závodu Nehera a Odeva, firma žila 67 rokov. „So životom podniku v trenčianskej časti Zámostie je spojená jej dlhoročná história. Svoj pracovný život firme venovalo niekoľko generácií obyvateľov Trenčína, zo širokého okolia i z rôznych kútov Slovenska. Na všetko už dnes zostali len nostalgické spomienky." Ako dopĺňa, štatistiky hovoria o tisícoch zamestnancoch, neprehľadných miliónoch kusov vyrobených odevov a stámiliónoch i miliardách produkcie v korunách, prehľady o ovládaných trhoch vo svete dokladujú obdobie jej prosperity. „Ozeta odievala ľudí v mnohých kútoch sveta a jej pracovníci vyrábali odevy na vysokej kvalitatívnej úrovni," hovorí Kordík.
Vecné a faktografické štatistické údaje o Ozete sú zaznamenané v rôznych brožúrkach k výročiam, ale podľa neho nie všetky údaje sú presné a správne. „História tohto závodu si však istotne zasluhuje komplexnejšiu pozornosť a spracovanie a nemali by spadnúť do zabudnutia. Veď dejiny tohto podniku i história ostatných trenčianskych závodov boli základom pre rozmach mesta," myslí si.
Z histórie firmy
Prostějovský podnikateľ Jan Nehera mal už v roku 1931 na Slovensku predajne a v roku 1939 začal podnikať aj v Trenčíne. Prenajal si dve budovy na Palackého ulici, kde umiestnil výrobné dielne a sklady. Výroba začala vo februári 1940. Nehera začínal s 33 zamestnancami, prijal krajčírov a krajčírky, ktorí sa dovtedy živili prácou v krajčírskych salónoch v meste. Neskôr odkúpil pozemky na pravom brehu Váhu a v tom istom roku tu postavil závod Nehera, odevná služba. Za štyri roky sa závod rozšíril na štyri haly. Zaviedol Neherovský systém výroby. Spočíval v tom, že podnik predával všetko, čo vyrobil a vyrábal to, čo trh požadoval. Hotové výrobky sa dostávali k zákazníkom priamo cez vlastnú sieť predajní. Tých mala v roku 1944 po Slovensku firma 44.
Vo firme aplikovali Baťov systém riadenia a organizácie. Firma sa starala aj o odbornú výchovu pracovníkov. Už v roku 1941 otvorili Školu mladých mužov a mladých žien. V neherovskom učilišti ich formovali po odbornej i ľudskej stránke. Druhá svetová vojna zasiahla do činnosti závodu, ale po oslobodení Trenčína a nutnej rekonštrukcii sa opäť výroba rozbehla. Prvým povojnovým zákazníkom bola Sovietska armáda, ďalším Československá armáda. Pre ne šili uniformy a padáky. V roku 1948 vznikol národný podnik Odeva. Do jeho majetkovej podstaty začlenili 22 súkromných odevných závodov. Firma prešla viacerými zmenami vo vnútornom organizačnom usporiadaní. S odevnými a textilnými podnikmi Odeva, Merina i ďalšími bola spojená i dlhoročná tradícia výstavy Trenčín mesto módy.
V roku 1990 sa stala jednou z prvých dvoch slovenských akciových spoločností s názvom Ozeta. O dva roky neskôr bola spoločnosť sprivatizovaná kupónovou metódou a vlastnilo ju 18-tisíc fyzických a právnických osôb. Počet akcionárov fyzických osôb sa postupne redukoval a väčšinu získavali právnické osoby.
Ozeta, Odevné závody a. s. sa v decembri 2002 dostala do konkurzu. Ten vyhlásili štyri banky, v obave, aby neprišli o svoje prostriedky. V tom roku umiestňovala na zahraničných trhoch 90 percent produkcie. Spoločnosť mala okrem hlavnej prevádzky v Trenčíne výrobné závody aj v Tornali, Topoľčanoch, Hlohovci a Skalici.
Takmer sedemdesiat rokov
Vlastníkom Ozety sa vo štvrtom kole konkurzného konania stala spoločnosť Maxitex, keď konkurzný správca Ozety vyhodnotil najvhodnejší návrh na predaj súboru hnuteľných a nehnuteľných vecí a práv. Na troskách skrachovanej Ozety vznikla akciová spoločnosť Ozeta Neo, ktorá pokračovala v odevnej výrobe pôvodne vyrábanej podnikom Ozeta.
Od 1. novembra 2003 sa stala Ozeta Neo členom investičnej a finančnej skupiny Penta. V roku 2007 oznámila spoločnosť hromadné prepúšťanie a zatvorenie závodu v Trenčíne. Poslední zamestnanci opustili priestory firmy Za mostami koncom roka 2007, a tak po 67 rokoch skončila odevná výroba v Trenčíne.