Zásadou správneho kŕmenia vtákov v zime je radšej neprikrmovať, ako prikrmovať zle. Nesprávne prikrmovanie vtáctva v zime môže spôsobiť ich uhynutie.
TRENČÍN. Zimovať u nás zostali najmä semenožravé, ale aj niektoré hmyzožravé vtáky. Sú to sýkorky, brhlíky, ďatle, kôrovníky, glezgy, zelienky, stehlíky, hýle, drozdy čierne, červienky, strnádky, oriešky a iné. Keď sú tuhé zimy, prilietajú zo severných krajín vo veľkých kŕdľoch aj chochláče severské, pinky severské a myšiaky severské.
Malé vtáky zjedia viac
Sťahovavé vtáky od nás neodlietajú preto, že by im tu bola zima, ale z nedostatku potravy. Hlad zdecimuje v zime veľké množstvo stavu vtákov. Čím je vták menší, tým v pomere k svojmu telu, spotrebuje viac potravy. Práve preto majú malé vtáky také bohaté potomstvo a v sezóne sa i viackrát rozmnožujú, lebo mnohé z nich hneď prvú zimu neprežijú.
Vhodná je slnečnica i ďalšie semená
Keď ľad pokrýva celé konáriky, vtáky sa nemôžu dostať k zalezenému hmyzu alebo k jeho vajíčkam či larvám. Zimný deň je krátky a chuť do jedla veľká. Navyše treba vyrovnať i tepelné straty, ktoré sú v zime dosť podstatné.
Najlepším krmivom pre zimné prikrmovanie sú semená obsahujúce väčšie množstvo oleja, lebo nahradzujú prirodzenú potravu hmyzožravého vtáctva. Patrí sem hlavne slnečnica. Je vhodná pre sýkorky, brhlíky, hýle, glezgy a podobne. Viaceré vtáky dávajú prednosť slnečnici pred inými olejnatými semenami. Tiež vhodné olejnaté semeno je mak, hlavne pre menšie vtáky, ďalej semenec (konopné semeno), výborným krmivom je i ľanové semeno, ďalej semeno tekvice, uhoriek, orechy, búrske a lieskové oriešky, bukvice, semená ihličnatých stromov a podobne. Pre semenožravé vtáky (vrabce, stehlíky a pod.) sú vhodné semená obilovín (ovos, jačmeň, pšenica), proso, ryža, odpadky od mláťačky a semená rôznych burín (lopúch, loboda, pŕhľava, konský štiav).
Bobuľoviny treba vysušiť
Pre vysoký obsah vitamínov pridávame vtákom do kŕmidiel aj rôzne bobuľoviny. Veľmi vďačné na zimné prikrmovanie sú plody jarabiny. Oberáme ich neskôr na jeseň, necháme ich dobre presušiť a po napadnutí snehu ich sypeme do kŕmidiel. Konzumujú ich najmä drozdy, zimujúce červienky, chochláče, hýle, glezgy a iné. Inými veľmi dobrými bobuľami sú plody bazy, tiež kľukvy, čučoriedky, borievky, vtáčieho zobu, dráča a pod. Je však dôležité i tieto riadne vysušiť a uchovať v plátených vrecúškach.
Dobrota z loja a semienok
Veľmi vhodným krmivom pre hmyzožravé vtáky je hovädzí alebo baraní loj. Kúsky loja môžeme zavesiť na kríčky alebo stromy. Loj možno podávať aj roztopený a zmiešaný s rôznymi olejnatými semenami a naliaty do téglikov alebo kvetináčov. Po stuhnutí sa takto sformovaná lojová zmes vešia von. Je to veľmi vhodné krmivo hlavne pre sýkorky. Miesto loja môžeme použiť aj margarín.
Koláče, ani zvyšky z obeda vtákom nepatria
Ak nie je dostatok krmiva, ľudia prikrmujú obyčajne čímkoľvek, len aby sa vtákom nasypalo. Často narobia viac škody. Neprikrmujeme omrvinkami z kvaseného pečiva, koláčov, chlebom, zemiakmi, slanými a skazenými odpadkami od stola, solenou slaninou a údeným mäsom. Omrvinky zásadne len z bieleho pečiva a aj to len suché. Vtáky z kysnutých koláčov, chleba, zemiakov, solených a údených výrobkov dostávajú črevné katary a hynú. K prikrmovaniu vtáctva nepoužívame vajíčka a kukly mravcov, lebo všetky druhy mravcov sú podľa vyhlášky o voľne žijúcich živočíchoch chránené ako dôležitý druh pre biologický boj proti škodlivému hmyzu v lesoch.
Autor: Milan Mikuš