NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Rozsiahlu publikáciu predstavili 21. novembra v Mestskom kultúrnom stredisku. Sedemnásťčlenný tím pod vedením zostavovateľa Jozefa Karlíka zmapoval dejiny mesta od praveku až po rok 2009. Textovú zložku s množstvom faktografických údajov dopĺňa približne sedem stoviek farebných fotografií a ilustračných obrázkov.
Ucelený pohľad na dejiny aj súčasnosť
Hoci počet strán bol limitovaný, kniha prináša ucelený pohľad na celé dejiny i súčasnosť. Chronologickú cestu históriou odštartovala už v praveku Danica Staššíková-Štukovská a po prechode stredovekom (Ján Lukačka) a novovekom (Ivan Mrva) dal Jozef Karlík bodku rokmi 1918- 2009. „Myšlienka vzniku monografie má pätnásť rokov. Už od môjho nástupu do Podjavorinského múzea v roku 1995 som žil s touto predstavou," povedal zostavovateľ monografie a vedúci múzea Jozef Karlík.
V roku 2008 mesto prejavilo záujem o vznik monografie a Karlíka poverilo zostavením tímu autorov. Časť z nich sa už poznala. „V minulosti sme pripravovali spolu monografiu Beckova. K nim sa pripojili ďalší tvorcovia, ktorí publikujú a zaoberajú sa regionálnou históriou," vysvetlil Karlík. Autori mali pôvodne plánovaných dvestodvadsať strán. Mesto, ktoré vznik monografie finančne zastrešilo, povolilo napokon zvýšiť rozsah až na štyristo strán.
Múzeum poskytlo vzácne materiály
Historické pramene monografie pochádzajú najmä z dokumentačného materiálu Podjavorinského múzea a z pobočiek štátnych archívov v Trenčíne a v Trnave. Fotografiami a písomnými materiálmi pomohli aj konkrétni Novomešťania. „Vynikajúcim zdrojom boli aj mestské kroniky. Rudolf Bednárik a Ján Durdík boli kronikármi neuveriteľnej kvality," chváli Karlík.
Najkomplikovanejšími kapitolami z hľadiska údajov boli najstaršie dejiny. Každá z dvadsiatichpiatich kapitol má ambície posunúť poznanie výrazne ďalej a monografia ponúka o meste veci, ktoré boli doteraz neznáme. Na najstaršej pečati Nového Mesta zrejme nie je kostol, ale hrad Beckov, odhalené sú aj tajomstvá podzemných priestorov.
Presne definovaný je konečne aj problém ohľadom prvej písomnej zmienky. „Tá je z roku 1263, a nie z roku 1253, pretože zmienka z roku 1253 bolo falzum," podotkol Karlík. Okrem detailne rozpracovanej histórie mesta monografia mapuje jeho literárny a knižničný (Eva Berková), výtvarný (Elena Porubänová), hudobný (Mária Mizeráková), divadelný (Mária Kubovicová a Štefan Psotný) i športový život (Daniel Kopunec).
Anna Černochová zachytila históriu novomestského zdravotníctva a spoločenských organizácii, Silvia Paulusová si posvietila na architektonické pamiatky mesta a Jana Karlíková prevedie čitateľa dejinami školstva. Pohľad na dejiny rímskokatolíckej i evanjelickej cirkvi ponúka trojica autorov Jozef Gábriš, Ivan Mrva a Jozef Karlík. Nezabudlo sa ani na osudy židovskej komunity z pera Zuzany Janegovej, či odborný pohľad Alexandra Domsa na fyziogeografické pomery mesta. Symbolmi mesta a heraldickými zaujímavosti sa zaoberá kapitola zostavovateľa Jozef Karlíka a históriou knižníc zase Igor Zmeták.
Prispel aj bývalý šéfredaktor našich novín
Do exkluzívnej grafickej podoby navliekol túto plnofarebnú veľkoformátovú publikáciu Novomešťan Viliam Polák. Bývalý šéfredaktor Trenčianskych novín Štefan Šicko zosúladil štylistickú podobu textov pochádzajúcich od sedemnástich autorov. „Má veľmi blízko k histórii a veľmi nám pomohol úpravami po štylistickej stránke," prezradil zostavovateľ.
Počas mnohých mesiacov Karlíka prenasledoval obrovský pocit zodpovednosti. Ako však povedal, je možné, že tam niekto nenájde údaj, ktorý tam očakáva. „Kolektív sa snažil, aby tam bolo všetko. Je to prvá monografia, ktorá vlastne vznikala na poli neoranom," dodal Karlík.