V predvianočnom období sa nielen napĺňajú obchodné centrá, námestia a trhoviská, ale sa zvyšuje aj počet krádeží. Polícia radí, ako im predchádzať.
TRENČÍN. Krádež osobných vecí pri predvianočných nákupoch pokazí náladu každému. Ako upozorňuje policajný hovorca Pavol Kudlička, je dôležité byť v tomto období pri nakupovaní pozornejší ako obvykle. Nákupné centrá a Vianočné trhy s množstvom ľudí sú rajom pre vreckových zlodejov. Polícia preto nakupujúcim radí, aby neprestávali myslieť na svoje peňaženky a nenechávali ich voľne položené v nákupných košíkoch, na pultoch alebo v otvorenej taške.
Pár sekúnd a ste bez peňaženky
Stačí chvíľková nepozornosť a peňaženka, kabelka, mobilný telefón sa ocitnú v rukách vreckára. „K oblastiam, kde je pravdepodobnosť vreckových krádeží veľmi vysoká, patria miesta s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú napríklad nákupné a obchodné centrá, športové a kultúrne podujatia, preplnené autobusy a podobne," hovorí Kudlička.
Pri dodržiavaní niekoľkých jednoduchých zásad sa môžete krádeži vyhnúť.
- Dávajte si pozor na kabelky, tašky, ruksaky, je potrebné ich vždy dobre uzatvoriť, nenechávať voľne položené napríklad v nákupných vozíkoch, hoci ich máte na dohľad.
- Ak nosíte peňaženku v oblečení, vždy je potrebné použiť vnútorné vrecko saka či kabáta, ktoré je možné zapnúť zipsom. Zvážte nosenie peňazí a osobných dokladov oddelene. Peňaženky zavesené na krku pod oblečením sa v praxi výborne osvedčili.
- Pri výbere peňazí z bankomatov si všímajte svoje okolie, v prípade výskytu podozrivých osôb, bankovú operáciu prerušte a peniaze nevyberte.
- Nezadávajte PIN kód v blízkosti neznámej osoby, peniaze po výbere si hneď uschovajte.
- Váš PIN kód si vždy zapamätajte, za žiadnych okolností si ho nepíšte na papier a nedávajte si ho do obalu bankomatovej karty alebo do peňaženky.
- Buďte ostražití, ak je odrazu okolo Vás veľa ľudí, ak sa na Vás niekto tlačí alebo do vás strčí, vždy skontrolujte svoje osobné veci.
- Po zistení krádeže okamžite kontaktujte políciu a pri krádeži kreditných kariet urýchlene vykonajte opatrenia na ich zablokovanie.
Pozor na podomových obchodníkov
V predvianočnom období polícia predpokladá aj viac podvodov z cieľom získať peniaze. Upozorňujú preto ľudí najmä na nebezpečenstvo, ktoré hrozí od podomových obchodníkov. „Ak vás navštívia neznámi ľudia a začnú vám ponúkať akýkoľvek tovar, za žiadnych okolností ich nevpúšťajte do bytu.
Neotvárajte dvere bytu, pokiaľ si nie ste istý, že toho človeka poznáte. Ak vás osloví menom, to neznamená, že Vás pozná. Meno si prečítal na menovke," zdôrazňuje Kudlička. Páchatelia majú často k dispozícii falošné doklady a vymyslia si akýkoľvek dôvod, aby ste im otvorili. Ak veľmi naliehajú, povedzte im aby prišli v sprievode suseda, ktorého poznáte.
Telefonicky si môžete overiť, či uvedená firma k vám takého človeka poslala. Je dobré, ak si pre takýto prípad napíšete telefónne čísla na políciu, hasičov, záchrannú službu a susedov a umiestnite si ich na viditeľné miesto.
V prípade podozrenia volajte číslo 158.