Poslanci tvrdia, že je to nemorálne v čase, keď mesto zápasí s dlhmi.
TRENČÍN. Deň pred komunálnymi voľbami, 26. novembra podpísal primátor prvý dodatok k tejto zmluve a mesto podľa neho poskytne ďalšie peniaze pre Duklu vo výške 150-tisíc. Mestu ju podľa zmluvy vyplatí do troch dní od jej podpisu. Poslanec Róbert Lifka (nezávislý) si myslí, že podpisovať takéto zmluvy deň pred voľbami je neetické a nesprávne z politického hľadiska, aj keď je to v súlade so zákonom. „Je to aj ekonomicky pre mesto neúnosné, pretože všetky účty sú úplne na doraz."
Aj poslanca mestského zastupiteľstva Jána Kanabu (Smer-SD), prekvapuje postup primátora pri súčasnej ekonomickej situácii mesta a jeho zadlženosti. Ako poukazuje, mesto žije z podielových daní, z verejných financií, ale pre Duklu Trenčín dotácia z mesta nie je jediným zdrojom príjmov. „Budem trvať na tom, aby sa preveril obsah tejto zmluvy, aké dôvody viedli primátora k tomu, aby takýto dodatok k zmluve podpísal."
Peniaze potrebovali už v septembri
Dodatok zmluvy podpísali na strane Dukly členovia predstavenstva Viliam Ružička a Eduard Hartmann (SNS), ktorý je zároveň aj poslancom mestského zastupiteľstva. Hartmann vysvetľuje, že skutočné náklady na prevádzka zimného štadióna sú ročne 595-tisíc eur. Podľa januárovej zmluvy im mesto dalo o 195-tisíc menej. „Nemáme možnosť, aby sme z vlastných zdrojov doplácali takmer dvestotisíc eur. Sumou 150-tisíc len vyrovnáme to, čo nám bolo v januári škrtnuté. Aj tak tým nepokryjeme v plnom rozsahu čo potrebujeme," hovorí.
K termínu podpisu dodatku pred voľbami uviedol, že to tak vyšlo. „O doplatok sme žiadali už v lete, teraz nám to mesto vyplatilo. Môže sa to spájať s voľbami, ale my sme peniaze potrebovali už septembri," dodal.
Zimný štadión je mestským majetkom. Stará sa oň hokejový klub Dukla Trenčín, ktorému prispieva na jeho prevádzku. V januári tohto roku mesto s klubom podpísalo zmluvu o poskytnutí dotácie vo výške štyristotisíc eur. Prostriedky boli určené na platby za energie, výdavky na prevádzku, bežnú údržbu, dodávateľské služby, ale aj na mzdy a osobné náklady zamestnancov, dane a odvody.
Kritika postupu mesta
Mesto s navýšením dotácie nevidí problém, keďže ide o jeho majetok, o ktorý sa musí postarať a zabezpečovať jeho prevádzku. Podľa primátora mesta Branislava Cellera, sa ukázalo, že pôvodná dotácia na tento rok nebude dostatočná na zabezpečenie prevádzky zimného štadióna. Ako povedal, jeho rozhodnutím o úsporných opatreniach aj v činnosti úradu sa našiel priestor, ktorý dovoľoval navýšenie spomínanej dotácie.
Postup mesta Lifka kritizuje. „To, že mesto našlo peniaze pre Duklu v dobe, keď nemá zaplatené za školy, za sociálne domy, dlhuje dodávateľom, vytiahneme z klobúka peniaze pre niečo, čo neprodukuje zisk, tak je to nemorálne. Hokejový klub bol vždy privilegovaný tím, ktorému bolo všetko vyplácané, nikdy sa mu neplatilo tak neskoro, ako iným dodávateľom."
Podobne má zabezpečené prostriedky na prevádzku aj IB správcovská, ktorej mesto dalo do prenájmu krytú plaváreň. Za touto spoločnosťou by mal podľa niektorých poslancov byť poslanec Branislav Zubričňák (SDKÚ-DS).
Podľa právnika Transparency International Slovensko Pavla Nechalu, starostovia a primátori s blížiacim sa koncom funkčného obdobia podpisujú čoraz viac zmlúv. „To, že k podpisom dochádza najmä k úplnému koncu funkčného obdobia, považujem za nevhodné. Mali by skôr pripraviť mesto na odovzdanie novému vedeniu," dodal.