TRENČÍN. Pred každou svätou omšou boli v nedeľu 28. novembra pred oltárom v rímskokatolíckych chrámoch položené vence so štyrmi sviecami, pripravené na posvätenie. Touto nedeľou sa začal advent, pre kresťanov štvortýždňová príprava na Vianoce.
Rorátne omše budú pri sviečkach
„Posvätením adventných vencov a adventných sviec naznačujeme, že aj tento čas prípravy na sviatok Narodenia Pána má byť posvätený, požehnaný, a nie preplnený zhonom a zháňaním sa za darčekmi," povedal dekan trenčianskej farnosti Rímsko-katolíckej cirkvi Milan Kupčík. Ako ďalej zdôraznil, veľakrát je medzi ľuďmi veľa tmy, zloby a neprávosti.
„Práve narastajúce svetlo adventných sviec nás upozorňuje na to, kto je naším opravdivým svetlom, pokojom, radosťou a šťastím. Cez tento čas budeme mať v kostole Notre Dame ranné takzvané rorátne sväté omše len pri sviečkach, aby na sviatok Ježišovho narodenia naplno zažiarilo svetlo Božej lásky. V adventnom čase si vo väčšej miere uvedomujeme svoju krehkosť, ktorú vyznávame vo sviatosti zmierenia, svätej spovedi," povedal Kupčík.
Obdobie naznačuje aj fialová farba
Prípravné obdobie pred vianočnými sviatkami svätia všetky kresťanské cirkvi. Evanjelici považujú prvú adventnú nedeľu za začiatok cirkevného roka. „Nepočíta sa na dni, týždne a mesiace, ale tvoria ho nedele a rôzne cirkevné sviatky," povedal zborový farár Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Trenčíne Ján Bunčák. Advent v evanjelickej cirkvi má charakter pôstu.
„Dávame to najavo tým, že oltár a kazateľnicu ozdobujeme rúchom fialovej farby. V našich kostoloch sa v tomto období nezvyknú konať sobášne obrady," povedal farár. V príprave na Vianoce kladú dôraz na duchovnú prípravu. „Spočíva v úprimnom pokání, v uvedomovaní si hriechov a v ich pokornom vyznávaní. Je to obdobie, kedy prichádza k spovedi a k svätej Večeri Pánovej pomerne veľa členov našej cirkvi," doplnil Ján Bunčák.
Gréckokatolíci majú Filipovku
V Gréckokatolíckej cirkvi sa prípravné obdobie začína skôr. „Pred sviatkami majú gréckokatolíci štyridsaťdňový pôst, ktorý sa začína 15. novembra po sviatku svätého apoštola Filipa, preto sa obdobie nazýva Filipovka," povedal Igor Cingeľ, správca farnosti Gréckokatolíckej cirkvi v Trenčíne. Aj keď v minulosti bol tento pôst prísnejší, gréckokatolíkov na Slovensku v súčasnosti viaže iba povinnosť zdržiavať sa mäsitých pokrmov v piatok.
Ako povedal správca farnosti, zvlášť sa zdôrazňuje duchovná príprava na sviatky. „Stíšenie sa, zmierenie sa s ľuďmi, ktorí nám ublížili a vykonanie si predvianočnej svätej spovede a nezištná pomoc ľuďom v núdzi, preto sa v tomto období koná zbierka na Charitu," povedal Cingeľ. Gréckokatolíci adventný veniec nepoužívajú.
Začiatok adventu kedysi
Obdobie štyroch týždňov pred Vianocami bolo pre našich predkov podľa historičky Evy Kiacovej z Trenčianskeho múzea obdobím odpočinku a zbieraním nových síl a životnej energie. „Nesmelo sa do poľa nič vyvážať, ani na poli nič robiť. Hovorilo sa, že v tom čase sa najviac oddychuje a netreba prírodu vtedy rušiť," povedala historička. Gazdinky prichystali na stôl adventný veniec so štyrmi sviečkami. Od prvej adventnej nedele sa nekonali tanečné zábavy a svadby.
„V niektorých dedinách presunuli aj hostiny spojené s krstom novonarodených detí na povianočné obdobie," upresnila Kiacová. „Dievky priadli dopestovaný ľan, alebo domácu ovčiu vlnu, alebo sa stretávali spolu so susedmi pri driapaní husacieho, zriedkavejšie kačacieho peria. Z inej domácej hydiny sa perie nepoužívalo. Okolo ôsmej, pol deviatej prichádzali na priadky mládenci s harmonikou, prípadne spevom rozveseliť priadky. Mnoho mladých práve v tomto čase nadviazalo prvé ľúbostné stretnutia. Svedčí o tom aj tradícia, že svätý Ondrej sa považoval za patróna neviest," povedala historička.