TRENČÍN. Na trenčianskej radnici sa pravica po ôsmich rokoch balí. Kým v roku 2002 získala v 25-člennom zastupiteľstve výraznú väčšinu a pred štyrmi rokmi im vypomohlo HZDS, vo víkendových voľbách úplne vyhorela.
O post prišiel po dvoch obdobiach aj primátor Branislav Celler (SDKÚ), ktorého volilo šesťkrát menej ľudí ako víťaza Richarda Rybníčka. Ten kandidoval ako nezávislý, voliť ho odporúčali Smer i SaS.
Cellera dokonca tesne porazil aj kandidát koalície KDH-HZDS Ján Krátky (KDH). „Aj v našom meste nakoniec vyhral Smer," komentoval sklamane výsledky pre agentúru TASR Celler.
KDH v Trenčíne skončilo
Ešte väčšmi ako SDKÚ prepadlo v Trenčíne KDH. Do zastupiteľstva totiž nepresadilo ani jediného poslanca. Za SDKÚ uspeli aspoň dvaja.
KDH nepomohla ani ošemetná koalícia s HZDS. Z dvojbloku dokázalo uspieť len Mečiarovo hnutie, ktoré získalo dva mandáty. „Je to nešťastím pre KDH. Efekt svadby z rozumu sa nekonal," vraví Krátky.
Podobne ako v Trnave, aj v Trenčíne doplatila pravica na rozhádanosť. „Nie je možné od februára hovoriť: My máme kandidáta a vy ho musíte podporiť. A taký bol prístup SDKÚ," sťažuje sa Krátky, podľa ktorého bol Celler neprijateľný.
Karty rozdá Smer
Oslavovať môže v Trenčíne Smer. Podarilo sa mu získať väčšinu jedného hlasu, obsadí 13 z 25 kresiel. „Je to veľký úspech," hovorí okresná šéfka Smeru Magda Košútová. Za dobrú stratégiu považuje aj rozhodnutie strany stiahnuť pár dní pred voľbami kandidáta Ľubomíra Žabára a odporúčanie hlasovať za Rybníčka.
Na nového trenčianskeho primátora, ktorý si zakladá na svojej nezávislosti od politických strán, tak budú čakať zložité vyjednávania so Smerom.
V trenčianskom zastupiteľstve uspelo aj päť nezávislých, jedno kreslo obhájila SNS, za ktorú uspel bývalý hokejový brankár Eduard Hartmann, prvého poslanca má aj SaS. Historicky prvého zástupcu v krajskom meste bude mať aj Paliho Kapurková veselá politická strana.
Trenčín povedie po rokoch nestraník Richard Rybníček.
Váš náskok bol obrovský, čím si to vysvetľujete?
„Trenčania chceli zmenu štýlu komunikácie a spôsobu riadenia mesta a myslím, že moje výsledky a životné skúsenosti ich presvedčili, že by som ňou mohol byť ja. Prišli voliť vo veľkom počte, čo je pre mňa veľmi zaväzujúce."
Prečo súčasný primátor skončil až tretí?
„Myslím, že sa obklopil ľuďmi, ktorí mu dávali zlé rady a držali ho v ilúzii, že všetko je v poriadku. Pokiaľ primátor tomu podľahol a myslel si, že ľudia sú spokojní, doplatil na to. "
V zastupiteľstve má väčšinu Smer, ktorý vás podporil. Je to pre vás výhoda?
„V tejto chvíli to tak nevnímam. Ja som na rozdiel od pána Ftáčnika išiel aj zostal ako nezávislý. V Trenčíne týždeň pred voľbami Smer stiahol kandidáta, ja som využil len ich odporúčanie. Ak bude mesto fungovať transparentne a otvorene a budú sa robiť dobré veci, verím, že nebude problém získať potrebnú podporu."
Čo bude vašou prioritou?
„Vymiesť akúkoľvek formu korupcie z Trenčína a zmeniť prístup úradníkov. Ďalšia vec je komunikácia, primátor sa musí s ľuďmi stretávať."