Stretnutím desiatok hercov všetkých generácií so svojimi priaznivcami a celodenným multižánrovým programom vyvrcholili oslavy 140. výročia vzniku novomestského ochotníckeho divadla.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Mestské kultúrne stredisko sa premenilo na živé dejiny divadla v tomto meste. Dokumentujú ich aj stovky archívnych fotografií i obrovské množstvo zažltnutých divadelných programov, ktoré od soboty 23. októbra ponúka aktuálna výstava.
Tá je prierezom stoštyridsaťročného ochotníckeho diania v Novom Meste. Nechýbajú na nej ani autentické zábery hercov z roku 1922 z hry Strýdža spod Hája, program z Maryše z roku 1933, či protestný list spisovateľky Ľudmily Riznerovej-Podjavorinskej na kritiku predstavenia Drotár, ktorá vyšla v Považských hlasoch v roku 1929.
Expozícia ponúka stovky vzácnych dokumentov
Na výstave je aj pozvánka na predstavenie v roku 1919, hlavným ťahákom sú však vzácne zábery zo všetkých období mapujúce ochotnícku scénu v časovej línii. Kus z histórie novomestských ochotníkov si mohol odniesť aj návštevník podujatia. Z divadelnej dielne režisérov Štefana Psotného a Márie Kubovicovej vznikla publikácia na CD nosiči.
Album, ktorý pokrstili divadelnými pilinami, zachytáva textom i obrazom dejiny divadla v tomto meste. Jeho vydaniu nezabránil ani rozsiahly požiar, ktorý zlikvidoval Psotného archív. „Mám množstvo nových fotografií, ktoré musím identifikovať. Veľmi pomohol bývalý herec Juraj Csontos. Doslova haldy vzácnych fotografií mám aj od pani Krížovej. Časť z nich sme už aj vystavili," prezradil režisér. Legendárny tvorca divadelné dosky nemieni opustiť ani po päťdesiatich rokoch práce s hercami. „Odtiaľto ma iba odnesú nohami dopredu. Buď ma vyhodia alebo odnesú rovno do krematória," usmial sa Psotný.
Trinásťročná herečka bola ozdobou Perinbaby
Pohľady plné dojatia spojili hercov, ktorí divadelné dianie opustili s tými, ktorým dosky javiska patria dodnes. „Ochotníkom som bol už ako piatak. Pochádzam z Martina a v Novom Meste som vojenčil. Po svadbe som tu zakotvil. Najradšej som mal rolu v hre Bičianka z doliny. Hrali sme ju mnohokrát, aj na zájazdoch," zaspomínal si Jozef Kohútek (73).
Eugen Schreiber (60) z Podolia patril roky k najväčším hviezdam divadla. Ako povedal, v divadle človek omladne. „Lákalo ma už pred maturitou prejsť aj na profesionálnu scénu. V roku 1968 som sa prihlásil do televíznej súťaže Patálie s Táliou. Dostal som sa až do pokročilého kola v Nitre. Tam mi vytkli toľko chýb, že som si povedal, nie," usmial sa Schreiber. Novomešťanka Martina Klímová (37) patrí k herecky mladšej generácii. Na javisku Javoriny strávila osem rokov.
„Bola som najmladšou členkou Javoriny. Mala som trinásť rokov a premiéru som zažila malou úlohou tanečnice v Perinbabe. Dnes nerozumiem, ako som si mohla zapamätať toľko textov, keď si teraz už nezapamätám ani štyri veci. Na divadlo už čas nemám, ale chýba mi. Pribudli však povinnosti mamy i manželky," povedala Klímová s úsmevom.