Výstava Krehké stretnutia/Křehká setkání predstavuje tvorbu dvoch sklárskych škôl z dvoch prihraničných susediacich regiónov trenčianskeho a zlínskeho. Otvorili ju v piatok 22. októbra v Galérii M. A. Bazovského.
TRENČÍN. Výstavu pripravili Elena Porubänová a Martin Beníček z Krajskej galérie výtvarného umenia v Zlíne. Ako povedala Porubänová, výstava je spoločným projektom viacerých inštitúcií a vznikal takmer dva roky. „Jeho iniciátorom bola spoločnosť Euroregión Bílé-Biele Karpaty.
Vo svojej náplni má i propagáciu sklárskych tradícií, ktoré sú v oboch regiónoch, trenčianskom i zlínskom, veľmi silné," objasnila. Projekt združenia prezentuje tvorbu dvoch sklárskych, vzájomne dlhoročne spolupracujúcich škôl v trenčianskom a zlínskom kraji - Strednej odbornej školy sklárskej v Lednických Rovniach a Strednej umeleckopriemyselnej školy sklárskej vo Valašskom Meziříčí.
Podľa Porubänovej je spoločná výstavná prezentácia zaujímavou názorovou, myšlienkovou a tvorivou konfrontáciou nielen škôl, ale i oboch galérií, čo prispeje k ich vzájomnému obohateniu, poznaniu a ešte užšej spolupráci v budúcnosti.
Z absolventov profesionáli
Súčasťou výstavného projektu sú aj dve autorské kolekcie bývalých absolventov, dnes profesionálnych sklárskych umelcov. Moravskú stranu zastupuje tvorba Josefa Divína a slovenskú Patrika Illa. V súčasnosti pôsobí v oblasti sklárskeho dizajnu.
„Na výstave predstavujem voľnejšiu tvorbu, mam tu tri inštalácie, v ktorých kombinujem čierne sklo s umelými vlasmi, alebo čierne a biele sklo s topánkovými podpätkami a dva objekty, ktorým som dal názov Kýbel 1 a Kýbel 2. Nemajú žiadnu funkciu, ide o voľnú tvorbu," predstavuje Illo. Podľa neho je sklo svojský materiál, ale taký je každý, aj drevo, textil či kov, ktoré tiež využíva vo svojej umeleckej tvorbe. Pre ňu však potrebuje Patrik Illo sklárov a skláreň. „Tieto veci sa nedajú robiť doma v ateliéri," vysvetľuje. Vznikali v sklárňach Květnej, v Poľsku a niektoré aj v Rovniach.
Pri voľnej tvorbe popúšťa fantáziu, zapája aj pocity a nálady. V práci dizajnéra musí rešpektovať zadefinované požiadavky technologické, obchodné, funkčné a aj trendové. „V prvom rade treba dodržiavať funkčnosť výrobku, tá dominuje. Sklárske výrobky sú predovšetkým nadčasovým tovarom z hľadiska funkčnosti. Musíme ho vymyslieť tak, aby fungoval nie sezónu, ale dal sa používať roky," konštatuje Illo. Ale aj v oblasti sklárskeho dizajnu existujú módne trendy.
Z Trenčína výstava poputuje do Zlína
„Dizajn je vždy o trendoch. Súčasťou mojej práce je definovať trendy, farebnosť, dekorácie a dať dokopy s dizajnérmi kolekciu úžitkového skla," dodal Illo.
Výstava potrvá do 28. novembra. Po trenčianskej premiére sa presunie 7. decembra do expozície Zlínskeho zámku, kde si ju návštevníci budú môcť pozrieť do konca januára 2011.