Pre zamestnancov technických služieb je aj romantická jeseň veľkou zaťažkávacou skúškou. Likvidujú tony biologického odpadu, ktoré zostanú po opadnutom lístí a konároch.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Z obrovského množstva opadaného lístia pripravujú v novomestských technických službách kvalitný kompost. Prvé opadnú listy z javorov, listnatú korunu si najdlhšie udrží breza. S likvidáciou lístia začalo takmer dvadsať pracovníkov už v uplynulom týždni.
Lístie zbierajú zo štyridsiatich hektárov
Tohtoročná jeseň podľa riaditeľa Technických služieb mesta v Novom Meste nad Váhom Martina Porieza prišla v príhodný čas. „Po prvých mrazoch začali listy padať vo veľkom. Stromy i tráva boli dlho zelené z dôvodu vysokého obsahu zrážok. Môže sa stať, že ak by prišiel teraz vytrvalý dážď a troj-štvorstupňové počasie, všetko lístie padne naraz," uviedol.
Pracovníci začali s likvidáciou listov na cintorínoch a v parkoch. Na túto činnosť vyčlenili technické služby až šestnásť zamestnancov. „Okrem cintorínov, Hurbanových sadov a Parku Dominika Štubňu je najväčší problém s listami v alejách na Krénovej, Športovej a Škultétyho ulici," upresnil Poriez.
V minulom týždni vyviezli v rámci organizovaného zberu TSM sedemdesiat vlečiek biologického odpadu zo všetkých mestských lokalít. Opadané lístie i polámané konáre z takmer štyridsiatich hektárov zeleného porastu i ďalší bioodpad má podľa Porieza hmotnosť desiatok až stoviek ton.
Sídliskové brigády ich obyvateľov sú už dávno minulosťou. „Také niečo zaregistrujeme naozaj iba sporadicky. Sem-tam niečo vyhrabú pred vlastnými panelákmi starší občania," priznal Poriez.
Opadnuté lístie ďalej spracúvajú na kompost
Kompost Technické služby využívajú ďalej pri kultivácii porastov a vytváraní zelených plôch. Kým sa listy rozložia na kvalitný kompost trvá to jeden a pol sezóny. V meste onedlho otvoria nové kompostovisko.
„Predovšetkým z javorových listov sa dá vytvoriť kvalitný kompost. Lístie vozíme na prekládkovú stanicu, kde sa vrství spolu s trávou, hlinou i pieskom. Časť biologického odpadu musíme drviť a potom ho tiež pridávame do kompostov," vysvetlil Poriez. Najväčšie problémy podľa neho robia topoľové listy, ktoré padajú po častiach.
Problémy robí aj lístie z lipy. „Lístie zbierame troma kosačkami, ktoré majú aj nasávaciu funkciu. špeciálny stroj na to nemáme. Čo ostane, dohrabávajú aj ručne. Vyhovuje nám, keď lístie opadáva postupne a môžeme ho likvidovať na niekoľkokrát," dodal Poriez. Ak prší a listy opadnú naraz, majú technické zariadenia problémy nasať ťažkú masu biologickej hmoty. Lístie sa však dohrabáva aj na jar, pretože sa nikdy nestane, aby na jeseň opadlo úplne všetko.