Až do príchodu mrazov možno v našich končinách pozorovať prísne chránenú Modlivku zelenú.
TRENČÍN. Na Slovensku žije iba jediný druh modliviek, a to modlivka zelená. Živí sa najčastejšie larvami a dospelými kobylkami. Predný pár silných nôh má opatrený tŕňmi. Keď čaká na svoju korisť, má ich zložené akoby sa modlila.
„Modlivky patria medzi najväčší hmyz našej entomofauny," hovorí ochranca prírody Milan Mikuš. „Dosahujú dĺžku 42 až 75 milimetrov, samčekovia sú o niečo menší. Modlivky sú veľmi žravé. Po spárení väčšinou samičky zožerú samčekov."
Pozorovať modlivky vo voľnej prírode je možné iba v čase od konca augusta do začiatku mrazov, keď dokončujú zvliekanie a stávajú sa z nich dospelé jedince. „Párenie začína koncom leta. Samičky kladú niekoľko stoviek vajíčok do vakovitého útvaru zo sekrétu žliaz pohlavných orgánov, ktorý na vzduchu rýchle tuhne na hnedastú hmotu podobnú polystyrénu," hovorí Milan Mikuš.
V týchto schránkach vajíčka prezimujú a na jar sa z nich liahnu mladé malé modlivky, ktoré sa počas leta niekoľkokrát zvliekajú. Keďže žijú skrytým životom, voľne pozorovať ich možno, až keď zvliekanie dokončia a dospejú. „Ten čas je práve teraz," hovorí ochranca prírody.
„Veľa ľudí mi telefonuje a oznamuje, že modlivku videli. Sedáva na vysokých rastlinách alebo kríkoch, všade tam, kde je tráva, dokonca aj v záhradách." Po znesení vajíčok a po príchode prvých mrazíkov dospelé modlivky hynú. Milan Mikuš upozorňuje, že modlivky sú prísne chránené a stále vzácnejšie.
„Z mnohých lokalít už celkom zmizli. Nespôsobili to však vtáky, ale rôzne nelogické zásahy človeka do prírody, ktoré ničia ich životné prostredie, ako vysádzanie stepí borovicami, vypaľovanie suchých tráv alebo používanie chemikálií."
V trenčianskom regióne sa modlivky dnes vyskytujú v okolí Tematínskych kopcov, Beckova, Čachtíc, Dolnej Poruby a Soblahova. Ako spomína Milan Mikuš, náhodne boli objavené v roku 1963 i v okolí Ostrej hory v Motešiciach.
„Dovtedy tu o modlivkách nikto nič nevedel, až vtedy zásluhou Hliadky ochrany prírody pri Základnej škole v Motešiciach boli modlivky v tejto lokalite prvý raz popísané.
Trenčiansky okres je teda posledné nálezisko a ďalej na sever sa už nikde nevyskytujú," dodáva ochranca prírody.