TRENČÍN. Počas tohto obdobia evidujú hasiči už tradične zvýšený počet výjazdov k požiarom v rodinných i bytových domoch. Ako informoval krajský hovorca hasičov Marián Petrík, najčastejšími príčinami požiarov tohto typu sú nevyhovujúci technický stav dymovodov a komínov, nesprávna inštalácia, obsluha a zlý technický stav vykurovacích telies.
„Asistuje aj nedbalosť a neopatrnosť pri manipulácii s otvoreným ohňom, horľavinami či žeravým popolom," doplnil Petrík. Hasiči preto odporúčajú skontrolovať stav vykurovacích telies, inštalovať ich podľa návodu výrobcu, dbať na ich kontrolu počas prevádzky, vysypávať popol do nehorľavých nádob, dodržiavať predpisy pre skladovanie a používanie horľavých kvapalín a plynov. „Do kotlov, kachieľ a krbov patrí len určené palivo.
Spaľovaním domáceho odpadu, plastov a iných vysoko horľavých látok sa zvyšuje riziko vzniku požiaru. V tesnej blízkosti kotlov či krbov nesmú byť uložené žiadne horľavé látky. Odletené žeravé častice pri kúrení môžu zapáliť drevo alebo papier uložený v tesnej blízkosti spotrebičov," varuje Petrík. Rovnako dôležitý je aj čistý komín. Ten by mali majitelia domu nechať odborníkom pravidelne prehliadnuť a vyčistiť komínové teleso.