Akcia s názvom Deň bielej palice mala upozorniť vodičov na signál, ktorým nevidiaci dávajú najavo, že chcú prejsť na druhú stranu cesty. Až polovica vodičov nevie, čo tento signál znamená.
TRENČÍN. V piatok 15. októbra sa na slovenských cestách konala preventívna dopravno-bezpečnostná akcia, pri ktorej na vybraných priechodoch pre chodcov stáli figuranti s bielou palicou v sprievode pracovníkov únie nevidiacich a prechádzali cez cestu.
Po priechode pri Fakultnej nemocnici v Trenčíne za dve hodiny, ktoré akcia trvala, prešiel tridsaťročný Igor Šedivý približne dvestokrát. „Nevadí mi to, prechádzam sa rád," povedal s úsmevom. Narodil sa ako vidiaci, ale nepríjemná diagnóza mu z roka na rok uberala zo zraku stále viac. Ako chlapec videl ešte do vzdialenosti piatich metrov, dnes je prakticky nevidiaci. Bielu palicu používa asi štyri roky.
Biela palica v úrovni pása
Na bielu palicu si zvykal ťažko. „Na chodníkoch sú všelijaké nerovnosti a palica do vás často vrazí, ale už som si zvykol a je to dobré." Do Trenčína chodí raz do týždňa a pri orientácii mu pomáhajú všetky zmysly, okrem zraku. Keď chce prejsť na druhú stranu cesty, bielou palicou musí nahmatať obrubník, aby vedel, kde je cesta. „Potom počúvam, ako chodia autá a keď si myslím, že by sa dalo, zdvihnem palicu asi do úrovne pása a zakývam ňou, aby vedeli, že chcem prejsť," vysvetlil nevidiaci.
Muži boli pozornejší
Ako reagujú vodiči na tento signál, ukázala aj dopravná akcia. Dobrovoľníčka Silvia Pavlíková zapisovala pri prechádzaní nevidiaceho cez cestu reakcie vodičov. „Muži skôr zastavujú ako ženy, vyzerá to tak, že sú menej ochotné zastaviť," povedala.
O niekoľko metrov ďalej stála hliadka dopravnej polície, ktorá zastavovala vodičov. Ako povedala Silvia Ondrejičková z Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých, za prvú hodinu akcie nezastavilo pri priechode nevidiacemu asi desať vodičov. „Nedostávali pokutu, iba sme ich poučili o význame bielej palice pre nevidiacich, o tom, akým spôsobom signalizujú, že chcú prejsť na druhú stranu cesty. Pripomíname im, aké je to pre nevidiacich náročné, keď musia rozpoznať blížiace sa auto. Tým, ktorí zastavia, poďakujeme."
Diera v zákone
Ak chodec vstúpi na priechod pre chodcov, vodič je podľa zákona povinný zastaviť a umožniť mu prejsť cez cestu. Ak tak neurobí, je to priestupok, za ktorý môže zaplatiť pokutu do výšky šesťdesiat eur. Pre nevidiaceho je ale vstup na vozovku nebezpečný, preto zostáva na chodníku a to, že chce prejsť signalizuje bielou palicou. „Postihnúť môžeme iba vodiča, ktorý nezastaví ak je chodec už na priechode," povedal veliteľ dopravnej hliadky Jozef Malých. „Momentálne zákon pozná iba tento prípad, bolo by dobré, keby bolo v zákone dané aj signalizovanie bielou palicou."
Vodiči o signále nevedia
Asi päťdesiat percent ľudí podľa policajta dnes nevie, prečo človek pri priechode máva bielou palicou. „Je potrebné to aspoň raz do roka takto pripomínať," povedal Malých. Vodiči, ktorých počas akcie hliadka zastavila, dostali leták s vysvetlením úlohy bielej palice. „Som milo prekvapený, že ma zastavili a poďakovali za vec, ktorú považujem za normálnu," povedal vodič Peter Filimpocher. „Zastavujem pri priechode vždy, ale o signalizácii bielou palicou som nevedel."
Letáky o bielej palici a spôsobe signalizácie bude Únia nevidiacich a slabozrakých distribuovať aj do autoškôl. „Aby sa to budúci vodiči naučili už tam," povedala Ondrejičková z krajského strediska únie.