TRENČÍN. Urbanista Peter Gero oslovil na septembrovom stretnutí trenčianskych architektov, aby do mesiaca pripravili svoje návrhy na riešenie budúcnosti nábrežia. Išlo o nezáväznú ponuku s tým, že nie sú stanovené žiadne limity.
Architekti teda dostali voľnú ruku, čo je podľa zástupcu mladej generácie trenčianskych architektov Mareka Gugu na jednej strane príjemné, ale možno zavádzajúce.
„Podľa mňa už v tejto fáze by bolo dobré akceptovať názory minimálne pamiatkarov, dopravákov a možno Povodia Váhu, aby vytýčili aspoň nejaké mantinely a vyjadrili ich názor, ktorý väčšina architektov nepozná," povedal architekt.
Do určitej miery mu chýba aj záruka čo s nápadom bude ďalej. „Neočakávam, že architekti budú chcieť dať do toho maximum. Je však veľké plus v tom, že sa stretnú a diskutujú. Ak by bola vyhlásená súťaž, nediskutovalo by sa, toto hodnotím pozitívne," povedal.
Pamiatkari tvrdia, limity sú
Podľa pamiatkarov jedným z najhodnotnejších prvkov Trenčína je panoráma historického mesta. „Keď niekto hovorí, že nie sú žiadne limity, tak zavádza," povedal architekt Jozef Múdry z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne.
V stanovisku k návrhu územného plánu pamiatkari trvajú na výškovom obmedzení toho, čo na nábreží bude stáť. Ak by sa tam postavili šesťpodlažné budovy, pri pohľade z mosta by zo siluety mesta nebolo vidno nič.
Nie nad lodenicu
Pamiatkový úrad preto trvá na maxime troch podlaží, pričom by ich výška nemala prekročiť súčasnú výšku budovy lodenice.
„Navrhnutých šesť podlaží na vizualizácii z vtáčej perspektívy, ktorú mesto zverejnilo, to vyzerá veľmi pekne, je však potrebné, aby ľudia videli, ako by to vyzeralo z pochôdzkovej úrovne, napríklad ak človek pôjde po moste," povedal Múdry.
Pamiatkový úrad v stanovisku odporúča redukovať zástavbu na nábreží na jedno a dvojpodlažnú s veľkým podielom zelene, kultúrno-spoločenským využitím a minimálnym podielom bývania. Iba v takom prípade sa podľa neho môže hovoriť o priblížení centra mesta k Váhu.