TRENČÍN. Menej nezamestnaných absolventov ako vlani hlási novomestský úrad práce, kde sa ich prišlo zaevidovať takmer o polovicu menej v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka, hoci počty študentov, ktorí vyšli zo školy zostali približne rovnaké. V súčasnosti ich evidujú okolo 500.
Mladí majú záujem pracovať
Podľa jeho riaditeľa Mariána Mesiarika je to aj tým, že si absolventi sami hľadajú prácu a snažia sa uchytiť. „Mladí ľudia sa veľmi rýchlo zreálnili s podmienkami a oproti vlaňajšku nie sú prebierčiví, berú aj práce, ktoré nesúvisia s ich vyštudovanou profesiou." Pozitívum vidí aj v pribúdajúcom počte voľných pracovných miest, ktorých majú okolo 150. Ďalším dôvodom je oživujúci sa záujme o zahraničie. „Opäť je moderné Anglicko a otvára sa pracovný trh v Nemecku, ozývajú sa aj krajiny ako Francúzsko či Holandsko," hovorí s tým, že ponuky sú už nielen na pomocné práce, ktoré v týchto krajinách nechce nikto robiť, ale aj na do iných profesií, na inžinierske či projektantské miesta a najmä do oblasti služieb.
Najmenej je evidovaných gymnazistov
Veľmi málo sa prišlo na úrad zaevidovať absolventov gymnázií. „Vo veľkom počte idú na vysoké školy. Toto sa nám môže vrátiť o štyri roky, keď skončia školu a nebude pre nich dostatok miest," upozorňuje.
Ďalšou možnosťou pre absolventov je absolventská prax. Podľa Mesiarika je to pre mladých ľudí výborná možnosť, lebo keď si mladý človek, ktorý je vynikajúci študent, nemôže nájsť prácu a zostane doma, môže sa dostať až na dno.
„Z počtu evidovaných nám vykonáva 175 klientov absolventskú prax," hovorí Mesiarik, s tým, že zo strany zamestnávateľov je o absolventov záujem. Podľa údajov z trenčianskeho úradu práce za tretí štvrťrok 2010 požiadalo 21 zamestnávateľov o poskytnutie absolventov na absolventskú prax s rôznou špecifikáciou miest na vykonávanie absolventskej praxe, v prevažnej miere ide o administratívne a pomocné práce.
Dĺžku praxe určujú peniaze
Problémom sú však financie, ktoré dostávajú úrady na absolventskú prax od štátu a vraj dostali odporučenie, aby absolventskú prax u absolventov upravovali a skracovali z maximálnej dĺžky šesť mesiacov na kratšiu dobu. Podľa zákona má absolventská prax trvať najviac šesť mesiacov, bez možnosti jej predĺženia, opakovaného vykonávania.
Absolvent pracuje dvadsať hodín týždenne, čo vychádza na štyri hodiny denne a dostáva sumu vo výške životného minima, teda 185 eur 38 centov. „Ministerstvo by malo podporiť tento projekt pretože sú problémy s finančnými prostriedkami a štátny rozpočet nemá prostriedky. Ale bolo by chybou, keby sa na tomto projekte šetrilo, lebo sa tieto peniaze sa štátu vrátia," hovorí Mesiarik.
Podľa vyjadrenia Andrey Devanovej z Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny nemajú vedomosť o odporúčaniach skracovať prax, aby sa vystriedalo čo najviac absolventov, ale naopak riešia ako posunúť absolventskú prax na vyššiu úroveň, aby na ňu nadviazala možnosť tvorby nových pracovných miest.
"V prípade absolventskej praxe navrhujeme v novele zákona o službách v zamestnanosti, aby sa stanovil minimálny rozsah výkonu minimálne na tri mesiace, pretože terajší právny stav upravuje len jej maximálnu dĺžku na šesť mesiacov bez možnosti opakovaného vykonávania," hovorí Devanová.
Stanovenie minimálnej hranice je podľa jej vyjadrenia potrebné preto, aby absolventi mali dostatočný čas na získanie praktických zručností a skúseností u zamestnávateľa. "Obdobie kratšie ako tri mesiace nepovažujeme za efektívne z hľadiska dostatočného získania skúseností i vynaloženia finančných prostriedkov," dodala Devanová.