V Moravskom Lieskovom konečne zaplnili dom, v ktorom poskytujú opatrovateľské a sociálne služby najmä pre starších ľudí. Takmer rok bol prázdny, dnes už robia poradovník.
MORAVSKÉ LIESKOVÉ. Bývalú školu obec prestavala na dom s nájomnými bezbariérovými garzónkami a otvorili ho v apríli 2008. Obec v ňom plánovala zabezpečovať terénnu opatrovateľskú službu, sociálne i nadštandardné služby.
Rekonštrukcia stála takmer šesť miliónov eur, polovicu prostriedkov získali zo Štátneho fondu rozvoja bývania a polovicu čerpali z komerčného úveru. Splátky predstavovali každý mesiac pre obec približne štyritisíc eur.
Takmer rok bol dom prázdny
Suma za pobyt okolo 400 eur sa mnohým zdala privysoká. Kým v ňom neboli klienti, náklady na splácanie úveru musela znášať obec, čo bolo pre rozpočet zaťažujúce.
Ako povedal starosta obce Ľubomír Miklánek, dnes je už zariadenie kapacitne naplnené, splátky môžu hradiť z vybraného nájomného a obec už nie je tak zaťažovaná splácaním úveru. Podľa starostu aj úprava platieb prispela k zvýšeniu záujmu klientov.
Poskytujú tri kategórie služieb a podľa rozsahu, ktorý si klienti vyberú, platia teraz mesačne od 140 po 400 eur. Najväčší záujem je len o ubytovanie v jednoizbových bytoch bez ďalších služieb, tam už dokonca zo záujemcov vytvárajú poradovník.
Klienti majú najväčší záujem len o ubytovanie
Podľa vedúcej domu a sociálnej pracovníčky Márie Macejkovej majú v súčasnosti plno, ubytovaných je 28 klientov, päť je z obce, dvaja rodáci, ktorí sa rozhodli, že sa vrátia do rodnej obce.
„Máme klientov, ktorí si len platia nájomné a neberú žiadne ďalšie služby. Tí si riešia svoju sociálnu či bytovú situáciu, potom máme klientov, ktorým poskytuje klasickú terénnu opatrovateľskú službu a máme kategórie klientov, ktorým poskytujeme nadštandardné služby," doplnila Macejková, ktorá je jedinou zamestnankyňou obce v zariadení. Ostatný personál, ktorý tvoria zdravotné sestry a opatrovateľky, sú pracovníčky spoločného úradu samosprávy.
Tým, že je zariadenie bezbariérové, využívajú jeho služby aj imobilní klienti, avšak takí, ktorým netreba poskytovať zdravotnícke úkony a ošetrovateľskú starostlivosť, ale potrebujú len opateru, čo sa týka stravovania a osobnej hygieny a 24-hodinový dohľad," Ako povedala Macejková, sú aj takí klienti, ktorým nestačí dôchodok na zaplatenie, a tak sa na financovaní spolupodieľajú príbuzní.
Na umiestnenie inde čakali dlho
Nájomníčkou domu je aj Jozefína Machová z Nového mesta nad Váhom. Ako hovorí, je sebestačná, tak si aj sama navarí a operie, preto zo služieb využíva iba ubytovanie. Pokúšala sa získať miesto aj v iných zariadeniach.
„V Novom Meste je to bez šance, som tam zapísaná už štyri roky a pred Vianocami mi povedali, že som šesťdesiata v poradí. Tak som sa išla sem spýtať a hneď som sa dohodla a som rada, že som tu," povedala. Miestnym je Alojz Stacho, ktorý sa sem nasťahoval v apríli.
„Som tu spokojný, je veľa domovov, ale tu sú lepšie podmienky. Keď boli za mnou z rodiny na návšteve, povedali, že to tu máme ako v hoteli, som tu spokojný. Platím si za ubytovanie a stravu a ešte mi zostáva z dôchodku aj na ostatné, čo potrebujem."
Trenčianka Oľga Pristašová je tu pol roka a je spokojná. „Mala som žiadosti aj inde, čakala som už dlhšiu dobu. Tu som si navykla, sú tu dobré sestričky, už by som inde nešla," dodala. Jej susedka Mária Kusendová bola, ako hovorí, prvou obyvateľkou domu po otvorení. „Páči sa nám tu, keby všade bolo tak, ako je tu," hovorí.
Zariadenie je bezbariérové
Ako povedal Miklánek, aj napriek počiatočným problémom to bola dobrá investícia. „Zhodnotili sme starú budovu školy, ktorá bola v zlom stave a museli by sme ju tak či tak zrekonštruovať. Vyššie náklady na prestavbu vznikli z dôvodu riešenia bezbariérovosti."
Nad ziskom z prevádzkovania domu, ktorý je v majetku obce a jeho prevádzku aj spravuje, neuvažujú. „Snažíme sa, aby bolo zariadenie finančne nezávislé a získané prostriedky zase použijeme na vybavenie priestoru," povedal starosta.
Čakacia doba sa skrátila na rok
V Trenčianskom kraji je okrem rôznych súkromných zariadení aj 26 sociálnych zariadení v pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja s kapacitou cez 2500 miest. Podľa hovorkyne kraja Vlasty Henčelovej evidujú asi 1700 čakateľov o umiestnenie.
„Čakacia doba sa skrátila na približne rok, čo sme dosiahli tým, že sme vyselektovali čakateľov, ktorí mali žiadosti vo viacerých zariadeniach a takých, ktorí ani po viacnásobných výzvach nenastúpili," povedala. Ako doplnila, v urgentných prípadoch pristupujú k prednostnému prijatiu a prednostne riešime prípady, ak ide o ohrozenie života a zdravia občana.
Okrem toho prispieva Trenčiansky samosprávny kraj na asi 517 klientov v 36 zariadeniach neverejných poskytovateľov sociálnych služieb v kraji.