V septembri sa v knižnici začína séria verejných diskusií o duševnom zdraví. Ponúkne rozhovory o závislostiach, hneve a strachu, ale aj o čítaní emócií alebo o radosti.
TRENČÍN. Na otázku, čo je v živote najdôležitejšie, väčšina ľudí odpovie zdravie. Často však myslíme skôr na to telesné zdravie a na duševné akoby sme zabúdali. Možno preto, že ho na prvý pohľad nie je vidieť. Skôr hovoríme o zlomenej ruke, o bolesti hlavy, no rozprávať o tom, že máme z niečoho panický strach alebo úzkosť, nie sme zvyknutí.
Ako však hovoria odborníci, telesné a duševné zdravie sú spojené nádoby. Občianske združenie Ars Vivendi pripravilo už po šiesty raz sériu verejných diskusií o duševnom zdraví. Konajú sa od septembra do júna raz do mesiaca.
„Duševné zdravie patrí k najvýznamnejším hodnotám v živote človeka," hovorí psychoterapeutka Ingrid Červeňanová, moderátorka diskusií.
„Naším cieľom je hovoriť o tom, ako si ho chrániť a rozvíjať túto hodnotu u seba i u druhých. Pozývame odborníkov z oblasti duševného zdravia a venujeme sa rôznym témam.
Hovoríme o tom, kde môžu ľudia nájsť pomoc, ako treba s problémom narábať, ako sa chrániť a veľa hovoríme aj o prevencii. Dávame ľuďom kontaktné adresy."
Zo začiatku sa ľudia obávali
Verejné diskusie organizujú pod hlavičkou Ligy za duševné zdravie už šesť rokov. Sú každý tretí štvrtok v mesiaci vo Verejnej knižnici Michala Rešetku na Hasičskej ulici v Trenčíne o 16. hodine. Ich odborným garantom je prednosta psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne Jozef Hašto.
„Zo začiatku chodilo menej ľudí," hovorí Červeňanová. „Obávali sa pýtať na niektorú z oblastí duševného zdravia." Dnes je situácia iná. Ľudia podľa jej slov prichádzajú, sú odvážnejší a voľne s hosťami diskutujú.
Prísť môže ktokoľvek
Často na diskusie chodia rodinní príslušníci a ľudia, ktorí sa chcú dozvedieť o tom, ako pomôcť, ak niekto z ich okolia napríklad trpí depresiami, alebo chcú vedieť, čo robiť s človekom závislým od alkoholu.
„Vítame každého, aj z okruhu príbuzných, pretože oni sami majú často problém a nevedia, kde vyhľadať pomoc," hovorí psychoterapeutka. „Hovoríme aj o tom, ako sa naučiť s takýmito ľuďmi žiť a prijať ich ochorenie a ako im pomôcť."
Diskusie budú o hneve, ale aj o čítaní emócií z tváre
Seriál desiatich diskusií sa začína vo štvrtok 23. septembra témou o podobách hnevu a spôsobe, ako s hnevom narábať. Ďalšie sa budú týkať závislostí, hľadania duševnej vyrovnanosti, porúch spánku, čítania emócií z mimiky človeka, rôznych fóbií, ale aj nenávisti, agresie a poslušnosti.
Ako hovorí Ingrid Červeňanová, témy vznikajú podľa skúseností a záujmu verejnosti. Najväčší záujem býva zväčša o depresie, úzkosti, závislosti, poruchy spánku, agresivitu, poslušnosť a hlavne o tému asertivity. Vstup na diskusie je voľný.