NEMŠOVÁ. Mestské múzeum sídli v bývalej hospodárskej budove, ktorú celú prestavali. Prostriedky získali z Európskej únie. Išlo o projekt cezhraničnej spolupráce s moravským mestom Hluk.
„Máme s nimi partnerské vzťahy už viac ako tridsať rokov," povedal primátor Nemšovej Ján Mindár. „Mesto Hluk bolo predkladateľom projektu a vedúcim partnerom." Pri tvorbe expozícií požiadali o odbornú spoluprácu Trenčianske múzeum. Množstvo exponátov darovali občania jednotlivých mestských častí.
„Časť múzea je venovaná tomu, čo zozbierali občania," povedala riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová. „My sme to doplnili našimi zbierkami. Je tam národopis, remeselnícka izba, poľnohospodárske náradie, archeologické nálezy z okolia Nemšovej, lisy pochádzajúce priamo z nemšovskej sklárne, fúkacie nástroje, ukážky skla a história na paneloch."
Jedinečná je expozícia vojenskej topografie, kartografie a polygrafie. Podľa slov Kataríny Babičovej sa múzeum oplatí vidieť. Otvorené je v stredu a v piatok od 10. do 16. hodiny. Pre skupinové návštevy aj mimo týchto dní. Múzeum má bezbariérový prístup a jeho prehliadka je zdarma. O Nemšovej sa hovorí ako o najmladšom meste na Považí. Štatút mesta má od roku 1989.
Vznikla zlúčením obcí Nemšová, Ľuborča, Kľúčové a Trenčianska Závada, ktoré sú dnes jej mestskými časťami. Ako hovorí Mindár, múzeum je ďalším krokom v budovaní tradícií nového mesta. „Tradície ako mestský jarmok, mestský ples, či hudobné koncerty tu totiž neboli," povedal.