Vyznamenania pre vojnových hrdinov z nášho kraja

Na vojnové legendy podjavorinského regiónu sa nezabudlo ani 65 rokov od ukončenia 2. svetovej vojny. Dvaja z nich dostali 20. augusta vysoké vyznamenania.

Vojnoví hrdinovia Ján Rúbaninský (vľavo) a Štefan MiklánekVojnoví hrdinovia Ján Rúbaninský (vľavo) a Štefan Miklánek (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

LUBINA. Pri príležitosti osláv 66. výročia Slovenského národného povstania na vrchu Roh ocenili Pamätnou medailou ministra obrany prvého stupňa Štefana Mikláneka, veterána zahraničného odboja. Pamätnú ministerskú medailu tretieho stupňa odovzdal minister obrany Ľubomír Galko aj Jánovi Rúbaninskému, účastníkovi SNP a domáceho odboja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štefan Miklánek pomáhal brániť britské pobrežie

Štefan Miklánek (88), rodák z Dolného Srnia, bol členom Československej divízie vo Francúzsku a účastníkom invázie spojeneckých vojsk do Normandie. Bojoval v československom odboji v útvare v Anglicku, ktorý bránil britské pobrežie. Seržant Miklánek sa vo zväzku 21. armádnej skupiny generála Montgomeryho vylodil vo funkcii radistu päťčlenného britského tanku Cromwell v júni 1944 v Normandii. Tu prežil bojové peklo, za ktoré mu francúzsky prezident udelil Rad čestnej légie i Rytiersky rad.

SkryťVypnúť reklamu

„My sme boli nasadení vtedy, keď už front krachoval. Nemci prerazili francúzske línie pri Sedane a vtedy nás poslali na front. Francúzska armáda bola už v rozklade. Naši velitelia pamätali aj na tento prípad. Nasmerovali nás k Stredozemnému moru, kde sme sa nalodili na lode pod britským velením," vrátil sa do dávnej minulosti Miklánek.

Ten sa počas druhej svetovej vojny rozprával aj s anglickou kráľovnou Alžbetou a o päťdesiat rokov neskôr ho prijala aj kráľovná Alžbeta II.

Ján Rúbaninský bol Uhrovou bojovou spojkou

Lubinský rodák Ján Rúbaninský (90) sa zúčastnil SNP od jeho začiatku. Pôsobil v II. Stalinovej brigáde a dnes je jedným z posledných žijúcich členov skupiny Miloša Uhra. Rúbaninský bol spojkou v bojových akciách a pomáhal zásobovať partizánsku jednotku potravinami.

SkryťVypnúť reklamu

„V Novom Meste nad Váhom ma vo februári 1945 zatklo gestapo a odvlieklo do koncentračného tábora v Keiserstinburgu. Tu ma väznili spolu s ruskými, francúzskymi, poľskými i gréckymi väzňami," spomínal Rúbaninský. Podľa jeho slov bol hlad uväznených taký veľký, že spor vznikol aj o náhodne objaveného slimáka. Ľudia v tábore zomierali od úplného vyčerpania. Vo svojich spomienkach často pripomína vojnové tragédie.

Nemci ich skupinu prepadli v noci a asi pol tuctu z nich sa nepodarilo prebiť z obkľúčenia. Fašisti ich postavili do radu a dodnes nezabúda na chvíle, keď sa pozeral do hlavní pušiek, ktoré ho mali za malý okamih zabiť. Po bitkách počas výsluchov v Novom Meste ho napokon odvliekli za hranice vlasti, kde sa z deväťdesiat kilogramov vážiaceho muža stala štyridsaťpäťkilogramová chátrajúca ľudská schránka bojujúca o holý život.

SkryťVypnúť reklamu

Miloš Uher založil silnú partizánsku skupinu

Ľud pod Javorinou sa nikdy nepoddal fašistickému jarmu. Krátko po vyhlásení SNP v Banskej Bystrici, 29. augusta 1944 zorganizoval rodák z Lubiny Miloš Uher veľmi silnú partizánsku jednotku, ktorá bola zbraňami zásobovaná z Nového Mesta nad Váhom. „Jej úlohou bola záškodnícka protifašistická činnosť. Darilo sa im vyhadzovať mosty a trate. Snažili sa najmä, aby sa Nemci neuchytili na úpätí Bielych Karpát," povedal starosta Lubiny Milan Ostrovský.

Na slávnostnom kladení vencov sa už nemohol zúčastniť legendárny partizánsky veliteľ generál Jozef Brunovský, ktorému to neumožnil jeho vek i zdravotný stav. Blízky pomocník Miloša Uhra František Bím žije dnes vo švajčiarskom Zürichu.

„Po roku 1948 si odsedel pätnásť rokov v Leopoldove. Jeho zdravotný stav už nie je tiež taký, aby sa osláv v Lubine mohol osobne zúčastniť," dodal starosta. Minister obrany Ľubomír Galko vyjadril hrdosť na osemnásťtisíc partizánov a šesťdesiattisíc vojakov armády, ktorí pomohli likvidovať fašistické besnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 92 214
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 824
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 502
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 709
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 583
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 251
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 621
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Vľavo prezident nórskej spoločnosti Kongsberg Aviation Maintenance Services (KAMS) André Jaegtvikv, vpravo  riaditeľ LOTN Juraj Lauš.

Vzniknúť majú aj nové pracovné miesta.


6
Cestujúci v prípade sychravého počasia musia stáť v blate.

Zastávky pre obnovu dočasne presunuli.


1
Záhradníčka v stánku s kvetinami počas 25. ročníka veľtrhu potrieb pre záhradkárov s názvom Záhradkár 2019 v Expo Center Trenčín.

Počas slávnostného otvorenia prvýkrát vyhlásia laureáta Ceny profesora Ivana Hričovského.


TASR
Ilustračné foto.

Polícia avizovala, že v tejto služobnej činnosti plánuje pokračovať aj naďalej.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu