TRENČÍN. V priestoroch Mestskej veže otvorili v piatok 13. augusta výstavu Kreslený humor Vladimíra Pavlíka. Novomestský výtvarník začal kresliť už na strednej škole, svoje kresby uverejňoval vo viacerých časopisoch, ilustroval detské leporelá a niekoľko kníh kresleného humoru. Témy nachádza v každodennom živote, v stretávaní sa s ľuďmi a v pozorovaní, pretože, ako vraví, karikatúra je zaznamenávanie určitých situácii, ktoré sa premenia kresbou na humor.
Vo veži dostali priestor drobné kresby
V Trenčíne nevystavuje autor prvý raz, v 1982 tu pôsobil ako výtvarník, mal tu i prvú výstavu kresieb, ešte ako študent. Ako sám vraví, toto mesto mu je veľmi blízke aj preto, že pochádza z obce vzdialenej kúsok od Trenčína.
V Mestskej veži vystavuje umelec vzhľadom na priestor drobnejšie kresbičky, veľkú časť jeho práce však predstavuje kresba na plátno. Okrem príležitostných výstav má výtvarník svoj stály ateliér, kde ma vytvorenú vlastnú minigalériu. Veľmi blízky vzťah má podľa jeho slov k deťom a detskej téme, preto časť obrazov v ateliéri tvoria plátna s vyobrazenými detskými omaľovánkami.
Rekord zatiaľ nikto neprekonal
Vladimír Pavlík je držiteľom slovenského rekordu v rýchlo kreslení karikatúr. „ Spolu s priateľmi sme na piešťanskom kolonádovom moste rozložili 70 výkresov, veľkých meter krát meter, na ktoré som na čas kreslil kreslený humor. Za hodinu som nakreslil 57 karikatúr," hovorí držiteľ rekordu.
Ako povedal, bol by rád, keby sa ho pokúsil niekto prekonať, zatiaľ sa však nikto z kolegov karikaturistov na to neodhodlal. „Viem, že je málo ľudí, ktorí dokážu kresliť rýchlo. Ja to viem a okrem toho je mi jedno, či kreslím na meter štvorcový veľké plátno alebo iba na malý papier," hovorí Pavlík.
Slovensko v karikatúre zaostáva
Kreslený humor na Slovensku podľa Pavlíka v porovnaní s inými krajinami zaostáva. „U nás sa karikatúra neštuduje, ani sa neuvádza ako výtvarná disciplína na vysokých školách. Autori sa pre ňu buď rozhodnú sami, alebo sa k nej dostanú náhodou. Sú krajiny, kde sa kreslený humor organizuje vo veľkom, pripravujú súťaže, ktorých sa zúčastňujú stovky karikaturistov z celého sveta," hovorí Pavlík. Vynikajúci karikaturisti sú napríklad z Iránu, Iraku, Sýrie, či Brazílie.
„Tam je karikatúra na oveľa vyššej úrovni. Majú vysoké školy karikatúry, súťaže vyhlasujú aj niekoľko desaťročí," dodáva Vladimír Pavlík, ktorý za svoje kresby získal viacero ocenení doma aj v zahraničí, v Japonsku, Taliansku, Číne, Brazílii či Nemecku.