NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Po skvelom výkone jazzmanov z Jazz Q vrátil publikum do hardrockových vôd nepolepšiteľný šoumen Marián Greksa (51). „Milé publikum, vítam vás na dnešnom koncerte," čítal na pódiu z odmotávajúceho sa toaletného papieru.
A vzápätí na pódiu rozbehol svoju nenapodobiteľnú šou, počas ktorej si v auguste na pódiu zajazdil na lyžiach. V skvelej zostave, s gitaristom Henry Tóthom (48) a basákom Pražského výběru II. Richardom Scheuflerom (46) sa na pódiu prehnala smršť hitov povestného Demikátu. „Zažil som celosvetový závan hudobnej energie v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, kedy vzniklo kvantum fantastických skladieb," zaspomínal Greksa na svoje zlaté časy.
Znenávidel však päť porevolučných rokov. „Roky 1990-95 boli hudobne pre túto republiku najhoršie. Vládla vlna nemeckého danceflooru, ktorá prišla k nám. To bola najohavnejšia hudba, okrem zle zahratej dychovky. Mám z toho dodnes zimomriavky," presviedča Greksa. Načas preto vyrazil na zárobky do zahraničia. „Túlal" sa po baroch a fungoval aj v roli „dídžeja". Dnes je hviezdou vážnej sféry. Vidno ho v muzikáloch Krysař, Hamlet, či Kleopatra. „Muzikál v Čechách je práca na plný úväzok, hrá sa tridsaťkrát do mesiaca. V alternácii som účinkoval 15-20 krát mesačne. Veľmi som si obľúbil divadelné prostredie. V muzikáloch som mal servis, po ktorom so túžil na rockovej scéne," dodal.
V Prúdoch sa vystriedalo tridsaťtri muzikantov
Čo skladba, to trhák. Od Paľa Hammela (61) nikto nič iné ani nečakal. Jeho Prúdy vznikli už v roku 1963 a vystriedalo sa v nich tridsaťtri špičkových muzikantov. Ich líder s úsmevom prezradil, že tam hral každý, okrem Deža Ursínyho.
Hammel dorazil s osvedčenými hviezdami, basákom Fedorom Frešom (63) a gitaristom Ferom Griglákom (57). „A sú tu aj dve mláďatá. Klávesák Peter Preložník (30) a bubeník Igor Skovay (42)," uviedol legendárne Prúdy. Tie svoj koncert odpálili produkciou zo sedemdesiatych rokov. Publikum už o pár minút vrelo pri osvedčenej Medulienke, Smutnej rannej električke i Kamaláskach. „Prúdy boli liahňou muzikantov, ktorí rozšírili spektrum celej rockovej hudby," povedal Hammel. Prúdy, Collegium Musicum a Fermáta tvorili spojené nádoby, medzi ktorými sa prelievali hviezdy našej hudobnej scény.
„My sme boli už vtedy dobrí, ako dvadsiatnici. To sme ani nevedeli, že robíme nejaké hity. Veď album Zvoňte, zvonky z roku 1969 je dodnes legendárna vec," zaspomínal si Hammel, ktorý neverí, že z dnešnej hudobnej scény si bude niekto púšťať tieto skladby aj za tridsať rokov.
S vydaním jedného albumu za minulého režimu mala problémy aj jeho kapela. Platňu Pokoj vám, na ktorej mali byť i piesne odsudzujúce vpád vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968, vyšla s veľkým úspechov až po revolúcii v roku 1989. „Vydavateľ odporučil platňu nevydať. Bol som naštvaný. Skladbu Šesť starcov som však hrával aspoň na koncertoch," zaspomínal si Hammel.