TRENČÍN. Ak sú budovy vybavené ochranou pred bleskom a prepätím podľa najnovších technických poznatkov, nepredstavujú blesky žiadne nebezpečenstvo pre človeka ani pre technické zariadenie. Súdny znalec Ján Meravý vysvetľuje, že ochrana budovy by mala byť v súčasnosti vonkajšia i vnútorná.
„Vonkajšia ochrana pred bleskom funguje tak, že sústava zachytí priamy úder blesku do objektu a bleskový prúd je bezpečne zvedený do zeme a tak neutralizovaný," hovorí elektrotechnik. Ak budovy nie sú vybavené žiadnym bleskozvodom, alebo majú bleskozvod starší a neudržiavaný, blesk si môže nájsť cestu do zeme cez potrubie ústredného kúrenia, vodovodného potrubia alebo oceľovú konštrukciu. Dôsledkom môže byť úraz spôsobený elektrickým šokom alebo požiar, či výbuch.
Vnútorný systém slúži na ochranu elektronických zariadení. Keďže sa tieto opatrenia začali robiť až v súčasnosti na nových budovách alebo pri rekonštrukcii v starých objektoch, mali by sme dodržiavať základné pravidlá chovania sa počas búrky.
Zatvoriť okná, vypnúť citlivé elektronické spotrebiče ako je televízny prijímač, osobný počítač, audio a video prístroje. Nedotýkať sa kovových potrubí rozvodov vody, plynu, ústredného vykurovania ani žiadnych káblov. Je vhodné aj vytiahnuť sieťové a anténne a dátové vidlice zo zásuviek hlavne drahých elektronických prístrojov. Počas búrky by sme sa mali zdržiavať na suchom mieste, ďalej od elektrospotrebičov, kachlí, zásuviek a telefónu.
Ján Meravý upozorňuje, že špeciálne prepäťové ochrany pre zásuvky poskytujú ochranu len pred účinkami vzdialených úderov blesku. „V žiadnom prípade nenahradzujú bleskozvod," hovorí špecialista.
Počas búrky je vhodné vyhnúť sa kúpaniu, sprchovaniu a umývaniu riadu.
Autor: mis