NEMŠOVÁ. V rámci dvojdňového podujatia s názvom Fujara z Považia sa konal prvý ročník súťaže výrobcov ľudových hudobných nástrojov Zlatá Fujara 2010. „Mali sme osemnásť súťažiacich z celého Slovenska, Čiech a jeden prišiel dokonca z Nemecka," povedal jeden z hlavných organizátorov Milan Sedláček z Trenčína.
Na fujare je dôležitý hlavne zvuk, ktorý sa z nej dá vylúdiť, preto si štyria porotcovia na každej fujare zahrali. „Výzdoba nebola až taká dôležitá, prvoradá bola zvuková stránka nástrojov," povedal porotca Drahoš Daloš. „Dokonca keď sme sa nevedeli medzi niektorými dvoma rozhodnúť, jeden z nás hral a my sme zo zatvorenými očami iba počúvali a vyberali lepší nástroj."
Fujara Jaroslava Minarecha z Kameničian zaujala nielen svojim zvukom, ale aj výzdobou. Vyrábal ju zvlášť pre túto súťaž asi mesiac. „Dal som tam Trenčiansky hrad a naše slovenské kroje z Kubry, Záriečia a Čičmian," povedal Minarech. Fujary a píšťaly vyrába pätnásť rokov. Začal ako samouk. Rád si na svojich fujarkách aj zahrá. „Vyjdem do Bolešovskej doliny a medzi horami si zahrám a robí mi to radosť," povedal.
Z nemeckého Mníchova pricestoval do Nemšovej so svojou fujarou Ivan Ján Magút. „Fujara ma zaujíma už dlho, aktívne sa jej venujem asi štyri roky, často som na Slovensku, poznám prostredie fujary a ľudí, ktorí sa o tento nástroj zaujímajú a teda som sa ľahko dozvedel o tom, že aj v Nemšovej sa niečo takéto deje." Narodil sa na Orave, školský vek prežil na Spiši a študoval v Košiciach. V Mníchove žije od šesťdesiatych rokov. Fujara, ktorú v Nemecku vyrobil bola v súťaži medzi siedmimi najlepšími.
Prvý ročník projektu Fujara z Považia sa uskutočnil v záhrade kaviarne Oryx. Návštevníci mali možnosť vidieť ukážky rôznych ľudových remesiel. Výrobu hudobných nástrojov, hrnčiarstvo, valaškárstvo a rezbárstvo z rôznych kútov Slovenska, no hlavne z Považského regiónu. Mohli si vyskúšať ako sa fujara vyrába.
Podujatie, prvé svojho druhu na Považí spolu s Milanom Sedláčkom vymyslel a zorganizoval Ivan Bobot z Nemšovej. S prvým ročníkom bol spokojný. „Aj keď nás to stálo veľa úsilia, elán sme nestratili a určite budeme chcieť spraviť aj ďalší ročník," povedal Bobot. „Súťaž asi nebude už o výrobe fujár, možno to bude iný nástroj, interpretačná súťaž, alebo niečo podobné."
K dvojdňovému programu patrili vystúpenia heligonkárov, fujarášov, gajdošov a trombitášov.