TRENČÍN. Trenčín začal s obnovou lesoparku Brezina. Mesto v spolupráci so správcom mestskej zelene 220-hektárový areál prečistilo, odstránilo kalamitné drevo. V súčasnosti pracuje na obnove kyslíkovej dráhy so stanovišťami pre cvičenie. Renovácie sa dočká aj detské ihrisko na Brezine, a to tak, aby spĺňalo normy stanovené Európskou úniou.
„ A tak okrem obnovy drevených prvkov, ktoré nahlodal zub času, musia byť z ihriska odstránené aj kovové časti. Pre najmenších Trenčanov pribudnú aj nové hracie prvky. Rekonštrukcie sa dočká aj zábradlie vedúce od bývalého letného kina na Brezinu či náučné tabule, ktoré informujú návštevníkov o samotnom lesoparku," uviedla hovorkyňa mesta Erika Ságová. Náklady na všetky plánované práce podľa nej dosahujú takmer 45-tisíc eur.
Ságová upozornila, že napriek upratovaniu návštevníci na odpadky opäť neraz narazia. „ Len počas jarného upratovania bolo odstránených viac ako 50 vriec odpadkov z rôznych častí Breziny. Na niektorých frekventovaných miestach je však do týždňa stav úplne rovnaký. V lesoparku je pripravených niekoľko kontrolovaných ohnísk s pripraveným drevom, ktoré sú často zapratané odpadom. Je na každom z nás, aby sme si to, čo si do lesa prinesieme, z neho aj riadne odniesli,” dodala.
Lesopark Brezina je juhozápadným výbežkom Strážovských vrchov, zabiehajúci až do centra Trenčína. Časť dnešného lesoparku bola ešte v 19. storočí holým kopcom. Pásli sa na ňom kozy, preto sa najvyšší bod masívu dodnes nazýva Kozí vrch (381 metrov nad morom).
Ako ďalej informuje webová stránka mesta, trenčiansky archivár, objaviteľ rímskeho nápisu na hradnej skale, katolícky farár Ľudovít Bonaventúra Stárek koncom 19. storočia začal územie systematicky zalesňovať. Prvými stromami, ktoré sa tu konečne uchytili, boli brezy, odtiaľ bol odvodený aj názov Brezina. Drevinovú skladbu v súčasnosti tvoria buk, hrab, javor, brest, smrek, borovica a smrekovec.