Kým u detí zmena z horúceho počasia na studené spôsobuje najmä nádchu a prechladnutie, starším ľuďom prináša zlú náladu a skleslosť. Podľa klimatológa si budeme musieť zvyknúť.
TRENČÍN. Najskôr tropické horúčavy a potom zo dňa na deň chlad a studený vietor. Pokles teplôt o desať až pätnásť stupňov znamenal v posledných júlových dňoch šok pre slnkom vyhriaty ľudský organizmus.
„Rozčuľuje ma to, včera stačilo obliecť si ľahké šaty na ramienka a obuť si žabky, dnes musím vyťahovať zo skrine svetre a vôbec ma to nebaví," sťažuje sa na výkyvy počasia 23-ročná Petra z Trenčína. Podľa biometeorologičky Zlaty Čabajovej vyrovnať sa s extrémnymi teplotnými skokmi dá zabrať každému organizmu, najmä však deťom a starým ľuďom.
Deti sú prechladnuté
Praktický lekár pre deti a dospelých Jozef Zavřel má ambulanciu v Hornom Srní. Za posledný týždeň tam nezaznamenali zvýšený počet pacientov.
„To, čo sa objavuje viac, sú herpangíny," povedal. Ide o vírusové ochorenie podobné angíne, so zvýšenou teplotou a bolesťou hrdla. „Trvá obyčajne tri až štyri dni a nelieči sa antibiotikami," povedal lekár. Ich vznik však nepripisuje horúčavám ani teplotným výkyvom.
To, že veľké teplotné zmeny sú nepríjemné pre deti, potvrdzuje aj detská a dorastová lekárka Zuzana Eckmannová z Trenčína. „Je viacej prechladnutých detí, ale mamičky to zvládajú sami. Pomoc v ambulancii hľadajú skôr s menšími deťmi."
Prechladnutie je podľa nej dôsledok toho, že v čase najväčších horúčav boli mamičky s deťmi tam, kde byť nemali, vonku. „Je to prirodzené, že sa teraz nevedia prispôsobiť," povedala lekárka. Sezónu vírusových angín tiež potvrdila.
O niečo vyššiu chorobnosť zaznamenali aj v detskej ambulancii v Dubnici nad Váhom. „Je viac prechladnutí a objavila sa aj chrípka," povedala Marta Blašková, zdravotná sestra z tejto ambulancie.
„Väčšinou sú chorí predškoláci a deti do 12 rokov. Riešime veľa podovolenkových starostí, ako sú uši alebo oči postihnuté pobytom v termálnych kúpaliskách, zatiaľ však nič extrémne."
Seniori majú poruchy spánku
Väčšine seniorov v Domove dôchodcov Dubina v Dubnici nad Váhom horúce počasie až tak nevadilo. „Boli sme dokonca v tých horúčavách na výlete, aj sme sa toho trochu obávali, no zvládli to perfektne a žiadne problémy nemali," povedala hlavná sestra Zita Ublaničová.
Výrazný skok v počasí spôsobil u nich pokles v psychickej pohode. „Po veľkej zmene denných teplôt sa objavili aj depresie, preto sa im snažíme vymýšľať stále nejaké aktivity, aby nesedeli na izbách." Vplyv výkyvov počasia hlavne na psychiku starších ľudí potvrdila aj vrchná sestra zariadenia pre seniorov Domicile na Papradi v Starej Turej Zuzana Durcová. „Majú poruchy spánku, sú nervóznejší a rozrušenejší," povedala. „Vyžaduje to potom od nás viac empatie a viac rôznych zamestnaní pre nich."
Výkyvy budú častejšie
Podľa vyjadrenia klimatológa Jozefa Pechu je možné predpokladať, že vplyvom globálneho otepľovania budú série horúcich dní u nás pribúdať. Budú častejšie, ale aj extrémnejšie. „Letné horúčavy patria k typickým prejavom leta u nás, nevyskytujú sa počas dlhších období, napríklad niekoľko týždňov," povedal Pecho.
Ich priebeh zvykne krátko po vyvrcholení prerušiť dočasné ochladenie spojené s prechodom frontálnych systémov od juhozápadu, západu alebo severozápadu. „Pri prieniku chladnejších vzduchových hmôt do našej oblasti obvykle poklesnú denné teploty vzduchu aj o viac ako 15 stupňov Celzia." Tieto teplotné výkyvy nie sú podľa neho v lete ničím zvláštnym.
Na nápor tropických teplôt sa musíme pripraviť
Do roku 2050 sa podľa slov klimatológa zvýši výskyt horúčav v porovnaní s nedávnou minulosťou až štvornásobne. Trvanie jednotlivých vĺn sa predĺži o minimálne tri dni.
„Je pravdepodobné, že teplotné maximá budú častejšie útočiť na hranicu 40 stupňov, či ju dokonca pravidelne prekračovať," povedal Jozef Pecho. „Na takýto mimoriadny nápor tropických teplôt sa budeme musieť jednoducho pripraviť a počítať s jeho nepriaznivými dôsledkami."
V súvislosti s nárastom extrémnych horúcich vĺn je možné očakávať aj častejšie teplotné výkyvy.