TRENČÍN. Psy nemajú potné žľazy a jediným spôsobom, ako ich zbaviť prebytočného tepla, je schladiť ich vo vode alebo v chladnej miestnosti. Podľa zverolekára Dušana Bútoru je na to vhodné miesto tam, kde teplota prostredia je pod hranicou telesnej teploty psa. Tá sa pohybuje v rozmedzí 37,5 až 39 stupňov Celzia.
Prechádzky ráno alebo večer
„Psy sa zbavujú tepla dýchaním s vyplazeným jazykom, kde je výrazná spleť krvných ciev a tu sa krv ochladzuje. V týchto horúcich dňoch to však je veľmi obtiažne až nemožné. Veľmi nebezpečné sú prechádzky cez poludnie, hlavne v období medzi jedenástou až šestnástou hodinou," varuje Bútora a odporúča vziať psíka von v skorých ranných hodinách, navečer, prípadne cez deň len na krátku dobu.
Zároveň by sa mali majitelia psíkov podľa neho vyhnúť asfaltovým a betónovým cestám, ktoré absorbujú teplo a vyžarujú ho. „Ľudia teplo z betónu nevnímajú tak silno ako zvieratá, ktoré sú nad rozpáleným povrchom len asi 30 až 50 centimetrov. Riziko prehriatia je tu veľmi veľké. Pri prehriatí či úpale dochádza k závažným zdravotným poruchám, vzostupu telesnej teploty nad 41 stupňov Celzia, strate vedomia, až k uhynutiu v dôsledku opuchu mozgu, či kardiovaskulárneho kolapsu," vysvetľuje Bútora.
Do auta len vo výnimočných prípadoch
V žiadnom prípade by nemali zvieratá zostať zatvorené v aute. Pri zatvorených okienkach auta sa dokáže teplota v interiéri vyšplhať na šesťdesiat a viac stupňov a problém s prehriatím nastáva veľmi rýchlo. „Ak teda musíme psíka previesť autom na chalupu, či k vode, určite je na mieste použitie klimatizácie, vetranie, schladzovanie mokrými uterákmi," odporúča Bútora.
Chovatelia by mali mať vždy pri sebe chladnú vodu. Dodržiavať pitný režim je rovnako dôležité ako u ľudí. Zvieratá je podľa lekára vhodnejšie kŕmiť ráno. „V lete nie je potrebné meniť krmivo a nemusíme sa ani obávať menších porcií, ktoré zjedia. Apetít sa vráti s poklesom teplôt vonkajšieho prostredia," dodáva Bútora.
Psíkom ochladzujú koterce
S horúcim počasím bojujú aj v trenčianskej karanténnej stanici. Podľa ošetrovateľky Lenky Mikušovej sa snažia psíkov ochladzovať, ako sa dá. „Hadicou vystriekame všetky koterce, aby neboli také horúce, voda, ktorá steká zároveň ochladzuje aj psíkov. Šteniatka majú pripravenú vaničku, v ktorej sa môžu okúpať," hovorí ošetrovateľka. Počas tropických dní nepúšťajú psov na prechádzky, nechodievajú s nimi ani k vode, dlhú cestu by vraj veľmi zle znášali. Podľa Mikušovej sú všetci psíci v stanici zatiaľ v poriadku.