TRENČÍN. Situácia v transfúznej službe, ktorá zásobuje Trenčiansky kraj, zatiaľ podľa vedúcej lekárky Nataše Chovancovej nie je kritická, darcov však potrebujú stále. „V lete sú ľudia, ktorí inak chodia pravidelne, na prázdninách či dovolenkách, dostať k nám darcov je ťažšie a zároveň potreba krvi je vyššia práve v tomto období, keď je viac havárii, či úrazov," hovorí lekárka.
Krv dostane každý, kto ju potrebuje
V ôsmich nemocniciach, ktoré Národná transfúzna služba v Trenčíne zásobuje, momentálne podľa lekárky dostane transfúziu každý, kto ju potrebuje a nie je zatiaľ potrebné ani odkladať žiadne operácie.
Nerovnomerné zásobovanie krvou po Slovensku bolo podľa Chovancovej hlavnou príčinou, prečo vznikla Národná transfúzna služba. Najmä v mestách ako Bratislava, Košice či Banská Bystrica, kde je väčšia koncentrácia pacientov s náročnými diagnózami, je potreba krvi vyššia ako v malých nemocniciach. Prostredníctvom Národnej transfúznej služby si môžu jednotlivé mestá vypomôcť a posúvať zásoby krvi, prípadne organizovať zvýšený nábor darcov. „Od nás odchádza 50 až 100 transfúznych jednotiek. Prednostne zásobujeme bratislavské nemocnice, spolupracujeme však aj s Banskou Bystricou a s ostatnými pracoviskami," hovorí Chovancová.
Okrem odberov priamo v priestoroch trenčianskej transfúznej služby, ktoré nedávno prešli vďaka eurofondom kompletnou rekonštrukciou, chodia pracovníci pravidelne aj na výjazdy. „Máme nové výjazdové vozidlo, vlastnú mobilnú jednotku, s ktorou chodíme do podnikov či dedín, kde nás čakajú darcovia. Takto sme boli napríklad aj na festivale Pohoda, či Dňoch zdravia v Trenčianskych Tepliciach," hovorí lekárka, podľa ktorej všetkým darcom patrí veľká vďaka za to, že prichádzajú aj v tomto horúcom počasí a svojou krvou pomáhajú tým, ktorí to potrebujú.
Počet darcov narastá
Dobrovoľných darcov krvi je na Slovensku z roka na rok viac, podľa Chovancovej je veľmi dobré, že prichádzajú mladí ľudia. „Máme nízky vekový priemer, darcovia prídu často hneď po dovŕšení osemnástich rokov. Verím, že tí, ktorí si to vyskúšajú raz, sa vracajú pravidelne," hovorí lekárka, podľa ktorej má darovanie krvi aj ozdravujúci efekt, keďže pri odbere sa vyplavia mladé čerstvé krvinky, ktoré sú schopnejšie zabojovať pri infekcii. Zároveň darca ľahšie znáša stratu krvi pri prípadnej nehode.
Rakúsko láka darcov na peniaze
Dobrovoľné darovanie krvi odmeňujú v Rakúsku dvadsiatimi eurami. Viacerí Slováci, ktorí v zahraničí pracujú, preto radšej darujú krv tam. Podľa vedúcej lekárky v Trenčíne však otvorenie centier s platenými odbermi v blízkosti hraníc spôsobuje odliv darcov krvi, čo sa môže prejaviť nedostatkom transfúznych liekov. „Je nevyhnutné, aby všetky krajiny mali svoje kapacity pre zber krvi a plazmy prijateľnej kvality a bezpečnosti od dobrovoľných a bezplatných darcov krvi v prvom rade pre svoje potreby a aby vytvorili udržateľný plazmový program v rámci svojej krvnej politiky. Je preto smutné, že naši darcovia chodia do zahraničia a podporujú tak zdravotníctvo iného štátu," myslí si lekárka.
Kto môže darovať krv?
Darca musí byť absolútne zdravý, spodná hranica je 18 rokov. „Niekedy berieme krv aj starším ako 60 rokov, ale sú to väčšinou otestovaní pravidelní darcovia," hovorí lekárka. Každý darca musí najskôr vyplniť dotazník, na základe ktorého lekár potom určí, či môže alebo nemôže darovať krv. Pred odberom mu urobia krvný obraz a stanovia hladinu pečeňového enzýmu. „Pred darovaním má darca dodržiavať pitný režim, večer alebo deň pred tým nemôže jesť mastné jedlá, smotanové, či mliečne výrobky, všetko, čo by zvyšovalo hladinu tukov. Podstatné je, aby nešiel na lačno, treba si dať ľahké raňajky, najlepšie niečo sladké," odporúča lekárka. Podrobné pokyny k darovaniu krvi má Národná transfúzna služba uvedené aj na svojej internetovej stránke.
Pri jednom darovaní odoberú človeku 450 mililitrov krvi. Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát za rok, ženy najviac trikrát. Odber krvi vplýva podľa Chovancovej na ľudí rôzne.
Pri darovaní krvi väčšina darcov pociťuje eufóriu z vyplavených endorfínov, ale môže sa stať, že niekomu je nevoľno. „Viacnásobný darca vie, čo to s ním urobí. Podstatné je, aby dopĺňal objem tekutín, ktorý sme mu odobrali. V letnom období je potrebné doplniť tri aj štyri litre vody," vysvetľuje Chovancová. Pri slabosti si treba podľa nej urobiť oddychový deň, bez fyzickej námahy.