nala.
TRENČÍN. Po skončení strednej alebo vysokej školy sa môže absolvent uchádzať o absolventskú prax. Stačí, ak svoj záujem prejaví pri zaevidovaní na úrade práce. Ten ho potom ponúkne podľa vzdelania firmám, ktoré o absolventa na prax majú záujem.
„Absolventská prax je určená pre absolventov, aby mali možnosť získať určité zručnosti a overiť si svoje schopnosti v praxi," povedala riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne Teresa Pavlásková. „Firmám slúži na to, aby si mohli preveriť, či absolvent spĺňa nároky, ktoré na svojich zamestnancov kladú."
Absolventi majú záujem
Trenčiansky úrad práce eviduje v súčasnosti 349 stredoškolákov a 441 vysokoškolákov bez práce. V tomto roku sprostredkovali absolventskú prax 161 mladým ľuďom. Podľa informácií Dariny Makovcovej v súčasnosti vykonáva absolventskú prax 43 absolventov.
Na úrade práce v Novom Meste nad Váhom, ku ktorému patrí aj okres Myjava je zaevidovaných vyše dvesto uchádzačov o zamestnanie z radov absolventov. Ako povedal jeho riaditeľ Marián Mesiarik, sú v tom aj absolventi, ktorí prišli ešte v minulom roku. „Nových, ktorí prišli na úrad práce od prvého júna, máme 124." Viac ako polovica z nich si dávala hneď pri nástupe do evidencie požiadavku na absolventskú prax. „V súčasnosti máme v našom regióne 159 absolventov, ktorí prax vykonávajú," povedal Mesiarik.
Platí ich úrad práce
Absolvent pracuje dvadsať hodín týždenne. Za to dostáva od úradu práce peniaze vo výške životného minima. „To znamená 185 eur 38 centov," povedala Pavlásková. „Aby ich dostal, musí odpracovať celý mesiac a každý deň na štyri hodiny prísť do zamestnania." Po dvoch mesiacoch má nárok na časť neplatenej dovolenky. Jedinou podmienkou pre absolventa je vek do 25 rokov a platné rozhodnutie o evidencii na úrade práce.
Zamestnávateľ peniaze nedostáva
„Firma musí vykázať dochádzku absolventa do práce a niekoho poveriť, aby ho zaúčal," povedala riaditeľka trenčianskeho úradu práce V Trenčíne evidujú 32 zamestnávateľov so záujmom o absolventskú prax. V Novom Meste nad Váhom je to 80 spoločností a firiem. „Keď spočítame ich požiadavky, je to až okolo dvesto ľudí, ktorých by chceli," povedal riaditeľ novomestského úradu. Firma nedostáva nič. Získa výkon mladého človeka a možnosť otestovať ho bez nákladov.
Absolventa dáme, ak dostane aj miesto
Firmy si absolventov pýtajú. Úrad práce v Trenčíne im vyhovie len ak absolventa zamestnajú.
„My si nemôžeme dovoliť, aby sme mali úspešnosť po absolventskej praxi nula," povedala riaditeľka úradu Teresa Pavlásková. Zákon hovorí, že prax môže byť do šesť mesiacov.
„Na dlhšie obdobie absolventskej praxe pristúpime tam, kde je prísľub zamestnania. Keď nám firma povie otvorene, že miesto voľné nemá, pristupujeme maximálne na jeden mesiac." Spoločnosti ale často nevedia, či budú môcť absolventa po praxi zamestnať a jeden mesiac je krátky čas pre absolventa, i pre firmu. Riaditeľka podmienku odôvodňuje tým, že absolventská prax nemá riešiť nedostatok mzdových nákladov na pracovníkov. „Firmy, ktoré nám absolventov zamestnali, nemajú problém dohodnúť ďalšiu absolventskú prax."
Inde voľné miesto nie je podmienka
V Novom Meste nad Váhom zamestnávateľ voľné pracovné miesto mať nemusí a absolventa mu dajú. „Je vždy na úrade práce, koľko mesiacov mladému človeku poskytne. Asi v 80 percentách prípadov sme dávali absolventov na šesť mesiacov," povedal riaditeľ Marián Mesiarik. Pri uzatváraní dohody so zamestnávateľom sa hovorí aj o tom, že ak sa absolvent osvedčí, prednostne ho zamestná alebo mu pomôže nájsť trvalé pracovné miesto mimo absolventskej praxe, ale nie je to podmienka. „Podstatné pre nás je, aby ľudia neostali doma, aj za cenu, že to bude len na šesť či päť mesiacov," povedal Mesiarik.