Obyvatelia Moyzesovej ulice sú zúfalí. Už roky vedú márny boj so svojím susedom Dušanom Balúchom bývajúcim vo vilovej štvrti. Ten si za vlastným plotom svojho domu vytvoril obrovské smetisko.
TRENČÍN. Rodinný dom, okolo ktorého už odpad presahuje výšku okien, sa stal orientačným bodom v centre mesta. Napriek tomu, že zo zdevastovaných priestorov súkromného pozemku sa šíri nepríjemný zápach a pozemok je útočiskom potkanov a obľúbeným miestom túlavých mačiek, nepohli sa veci želaným smerom ani po mnohých sťažnostiach a petíciách občanov. Ako skonštatovala hovorkyňa mesta Erika Ságová, mestská polícia aj mesto zaznamenalo v poslednom čase zvýšený počet sťažností. Poukazujú na neuveriteľný neporiadok, smrad a ohrozenie možným ochorením.
Skládka na Moyzesovej ulici sa neustále rozrastá
Vo veľkom množstve metrov kubických odpadu nechýbajú nepojazdné bicykle, rozbité zrkadlá, zničené okná, ale aj nefunkčné monitory, staré kufre, chladničky, sedadlá, okenné rámy a množstvo šatstva a topánok, ktoré obyvateľom tejto štvrte znepríjemňujú život už niekoľko rokov.
Odpad zbiera dlhé roky, až okolo domu vytvoril skládku odpadu. Susedom sa zdá byť neuveriteľné, aby sa v mestskej vilovej časti niečo také tolerovalo. Ságová hovorí, že Dušana Balúcha aj mnohokrát upozorňovali a vyzývali, aby odpad odstránil, pri upozorneniach však, ako povedala právomoc mesta i mestskej polície končia.
„Pokiaľ by to bolo na chodníku, mesto si s tým dá rady. Pokiaľ je to za oplotením, hovoria, že to je jeho problém," rozhorčuje sa sused. Ako dodáva, je to absurdné a smutné, že mesto si s tým nevie dať rady. Balúch prisľúbi čokoľvek, ale svoj sľub nikdy nedodrží. To potvrdila Ságová. „Keď ho predvoláme, vždy sľúbi, že všetko odstráni." Skúsenosti sú však opačné a to, že by skládku začal likvidovať z vlastnej iniciatívy, sa nikdy nestalo.
Mesto kedysi súkromnú skládku vypratalo
Pred štyrmi rokmi skládku mesto na vlastné náklady čiastočne zlikvidovalo. V máji 2006 ju začali odstraňovať pracovníci na aktivačných prácach. Mesto prispelo čiastkou vtedajších stotisíc korún a z peňazí utŕžených za železo si Dušan Balúch zaplatil pristavenie kontajnerov.
Podľa informácií mesta vtedy Považská odpadová spoločnosť vyviezla deväť kontajnerov železného šrotu a šesť odpadu. Vyvážali ho týždeň.
Odpadom zahádzaný dvor znemožňuje majiteľovi domu už aj priamy vstup do jeho vnútra. Celý suterén i poschodie sú zapratané. Okná na dome sú porozbíjané. „Býva v dome bez vody i elektriny. Chodí tam cez okno po rebríku," tvrdí sused. „Pokiaľ by to bolo na chodníku, mesto si s tým dá rady. Pokiaľ je to za oplotením, hovoria, že to je jeho problém," opakuje sused.
Ľudia z okolia skládku zneužívajú
Sám Balúch však tvrdí, že nie všetok odpad nazbieral on, vraj mu sem hádžu aj iní ľudia. To priznávajú aj susedia. „Vzniknutú situáciu zneužívajú a vozia sem všetok odpad, ktorý majú. Z okolitých činžiakov privážajú starý nábytok, koberce i šatstvo. Prichádzajú, samozrejme, v noci, keď ich nikto nevidí. Aj majiteľ skládky býva z toho prekvapený," pokračuje obyvateľ ulice.
Odpadom v posledných dňoch je zahádzaný aj chodník okolo domu. Táto situácia bola impulzom pre mesto, pretože mohlo začať konať. Ako upozorňuje hovorkyňa, majiteľ domu porušil zákon o odpadoch i príslušné VZN Mesta Trenčín tým, že mal odpad uložený na chodníku. „Začali sme voči nemu správne konanie a výsledkom je rozhodnutie o pokute," povedala Ságová s tým, že ak bude upomienky a výzvy na jej zaplatenie ignorovať a neurobí nápravu môže situácia dospieť až k začatiu exekučného konania.
Autor: ľs