TRENČÍN. V minulom roku Trenčiansky kraj navštívilo viac ako 267-tisíc turistov. Každý z nich u nás prenocoval v priemere štyrikrát, čo znamená, že jeho pobyt trval približne štyri dni. Celoslovenský priemer bol tri noci. O tom, ako je Trenčiansky kraj na nastávajúcu letnú sezónu pripravený sme sa rozprávali s Petrom Pastierom zo Slovenskej agentúry pre cestovný ruch.
* Aký bol záujem turistov o náš kraj v predchádzajúcej letnej sezóne?
- Podľa štatistiky návštevnosti regiónov sa nachádzame za ostatný rok na šiestej priečke. V týchto štatistikách nemôžeme konkurovať regiónom ako Bratislava, Prešov alebo Žilina. Porovnateľní sme s Košicami, Nitrou alebo Trnavou.
* O čo prejavili turisti počas minulej sezóny najväčší záujem?
- Rebríčky návštevnosti vedú najmä hrady, Bojnický zámok a Trenčiansky hrad, ale aj zrúcanina Čachtického hradu, Beckovský hrad. Ten však bude počas tejto sezóny pre verejnosť zatvorený. Ľudia majú záujem aj o banský skanzen v Cigli, či park miniatúr v Podolí.
* V čom máme rezervy oproti zahraničiu?
- Na takéto otázky sa najťažšie odpovedá, aj keď vo väčšine prípadov vieme, kde by sme ešte mohli pridať, aby sme boli lepší. Všeobecne sa udáva problém financií. Niekedy je to len otázka ochoty spolupracovať. Od 1.januára budúceho roku nadobudne platnosť nový zákon o cestovnom ruchu. Mení sa aj pohľad verejnosti na cestovný ruch a jeho význam pre spoločnosť. Gro činností sa presúva práve na regióny, čo osobne hodnotím ako veľmi dobrý odrazový mostík pre ďalší rozvoj cestovného ruchu na Slovensku.
* Ako bývajú spokojní zahraniční turisti?
- Tieto informácie nemáme v takej forme, ako by sme chceli mať. Vedú sa štatistiky, ale robia ich napríklad ubytovacie zariadenia. My sa k týmto informáciám dostávame prostredníctvom vlastných prieskumov, ktoré robíme počas rôznych podujatí, prípadne veľtrhov cestovného ruchu. Názory sú rozličné, v rebríčku negatívnych hodnotení je na poprednom mieste prístup niektorých ľudí k turistom. Zamerať by sme sa mali na služby, lebo v tejto oblasti máme čo zlepšovať.
* Z koľkých kempingov si v trenčianskom kraji možno vybrať a na akej úrovni sú?
- V kraji je asi osem kempingov rôznej úrovne a vybavenosti. V celoslovenských prieskumoch sa z nášho kraja do výberu toho najlepšieho dostali tri, na Ostrove v Trenčíne, na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom a kemping Bojnice. Od minulého roka sa mení vzhľad kempingu v oblasti Dubník v Starej Turej.
* Aká je sieť turistických informačných centier?
- V našom kraji je ich dvanásť a ich sieť sa neustále buduje. Nedávno pribudli nové informačné centrá v Novom Meste nad Váhom a v Trenčianskych Tepliciach. Predpokladám, že tento trend bude naďalej narastať.
* Aké sú prognózy záujmu o dovolenku v našom kraji?
- Predpokladáme oproti minulému roku mierny nárast návštevnosti. Je však veľmi veľa faktorov, ktoré na návštevnosť môžu vplývať. Prílivu zahraničných návštevníkov môže pomôcť napríklad aj úspech našich futbalistov na majstrovstvách sveta.
* Je náš kraj pripravený na letnú sezónu?
- Marketingové aktivity sa začínajú propagáciou na zahraničných veľtrhoch od januára a pokračujú podujatiami na podporu domáceho cestovného ruchu. Od júna sme začali kampaň Prázdninujte na Slovensku. Jej cieľom je rozšíriť ponuku subjektov v cestovnom ruchu v porovnaní s uplynulými rokmi o produktové balíčky pre cieľového klienta a pripraviť služby s atraktívnymi zľavami. V cestovnom ruchu je potrebné, aby prialo aj počasie, najmä v lete je to záruka polovice úspechu.